Minulý rok v rovnakom období dosiahli banky zisk deväť miliárd. Siedmimi miliardami k výsledku prispelo použitie opravných položiek. Napokon bola ziskovosť za celý rok 2001 desať miliárd. V tomto roku už rozdiel medzi vytvorenými a použitými opravnými položkami klesol na jeden a pol miliardy, vyplýva to z údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska.
Spôsob, akým banky tvoria zisky, sa postupne mení. Vo svojich stratégiách už upúšťajú od vytvárania čo najvyšších rozdielov medzi úrokmi, ktoré platia vkladateľom, a tými, čo zasa im platia dlžníci. „Hlavným zdrojom príjmov bánk sú stále úroky. Príjmy iného ako úrokového charakteru však začínajú rásť,“ povedal analytik UniBanky Viliam Pätoprstý.
Priemerné úrokové marže sa v súčasnosti pohybujú medzi 4,5 a 5 percent. Podľa Pätoprstého je okrem tohto rozdielu pre banky zaujímavý aj úrok na medzibankovom trhu, kde banky obchodujú s práve prebytočnými peniazmi. Sadzby medzibankových úložiek ukazujú, že banky stále dokážu viac zarobiť na vkladoch - až 2,6-násobok oproti úverom.
Pozornosť bankárov začínajú priťahovať poplatky. „Banky počítajú vo väčšine predikcií s postupným znižovaním úrokových marží a prechádzajú k poplatkom,“ hovorí Pätoprstý.
Bez ohľadu na stratégie podnikania bánk prvý polrok opäť potvrdil, že sektor je stále zdravší. Stratu dosiahla jedna alebo len niekoľko málo bánk, aj to v nízkej sume 4,8 milióna korún. Z bánk, ktoré už zverejnili vlastné výsledky hospodárenia, sa najlepšie darilo VÚB. Jej zisk bol vyše 1,4 miliardy.
Okrem požičiavania peňazí z prijatých vkladov sa bankám darilo zarábať aj na obchodoch s cennými papiermi a devízami. Bilančná suma bánk bola na konci júna necelých 930 miliárd korún. Oproti obdobiu spred roka narástla o vyše sedem percent, ale v porovnaní so začiatkom tohto roku to predstavuje mierny pokles. Vklady a úvery od klientov tvorili až dve tretiny bilancie - 611 miliárd korún.
JANA BRONDOŠOVÁ