BRATISLAVA - Či žena, ktorú bije muž, podá trestné oznámenie, neraz závisí od toho, ako k nej pristupuje policajt. Na nich do veľkej miery záleží, či prípad nezbagatelizujú a obeť nepriamo neodradia od trestného podania. Odhaduje sa, že počet podaní je u nás len zlomkom z toho, koľko agresie v skutočnosti existuje v slovenských rodinách. V 95 percentách sú obeťami ženy.
„Poznáme to z praxe nielen s policajtmi. Aj so sudcami som zažila, že násilie spochybňujú alebo sudkyňa pred klientkou mávne rukou, že to sú len také manželské taľafatky,“ hovorí právnička Zuzana Magurová z Aliancie žien Slovenska.
Kata Farkašová z aliancie žien hovorí, že policajti sú v zmene postoja k tomuto problému najďalej. Aliancia chce vytvoriť manuál pre všetky profesie, ktoré riešia prípady domáceho násilia, ako postupovať v jednotlivých situáciách, „čo všetko zákon umožňuje a čo postihuje“.
„Medzi bežné stereotypy policajných postupov patrilo, že napríklad žene, ktorá sa odhodlala udať násilného manžela, na policajnej stanici povedali - pani, ani to nepodávajte, veď zajtra to sama stiahnete späť,“ hovorí ďalšia advokátka Zuzana Tomášová.
Advokátky sa však zhodujú, že situácia sa už mení. Policajti mali viacero školení o prístupoch k domácemu násiliu. Mimovládne organizácie sa usilujú, aby sa v tejto problematike vyškolili okrem polície aj sociálni pracovníci, lekári, sudcovia, advokáti, prokurátori a okresné úrady.
Slovenské zákony sa v problematike rodinného násilia dostali po nedávnej sérii viacerých úprav (uznanie domáceho násilia za trestný čin, zákaz priblíženia sa agresora na menej ako 5 metrov, stíhanie aj bez súhlasu obete a ďalšie) na úroveň vyspelých štátov, napríklad Rakúska a Nemecka, kde ochrana týchto obetí už dlhšie funguje. (ru)
Prezident pokladá za dôležitejšie vlastnícke právo
Prezident Schuster nedávno parlamentu vrátil Občiansky zákonník. Mal pochybnosti, či je v súlade s ústavou jedno z nových ustanovení, podľa ktorého možno týrajúceho partnera dočasne súdne vykázať z bytu. „Cieľom tejto právnej úpravy bolo, aby z bytu neutekala obeť, teda najčastejšie žena aj s deťmi, ale agresor,“ hovorí Kata Farkašová z aliancie žien.
Prezident obhajoval stanovisko, že „obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve, je obmedzením vlastníckeho práva“.
Aliancia žien zdôrazňuje, že tu nastáva konflikt dvoch práv - vlastníckeho a základného ľudského práva na ochranu, bezpečnosť, súkromie. Podľa aliancie je známe stanovisko právnikov medzinárodných organizácií, že v prípade domáceho násilia stojí právo na ochranu a bezpečnosť nad vlastníckym právom. (ru)