
Zistiť, kto stránku vytvoril, je veľmi náročné
Vystopovať toho, kto na internete zverejnil obžalobu Ivana Lexu, je veľmi náročné. Stránka s obžalobou bola vytvorená na jednom zo serverov, kde si internetovú stránku môže vytvoriť ktokoľvek pod akýmkoľvek menom.
Podľa počítačových odborníkov by bolo možné vystopovať adresu počítača, z ktorého bola táto stránka na internete umiestnená, ale stopercentne by to fungovalo len na súkromných počítačoch.
Ak na to niekto použil počítač v práci alebo v internetovej kaviarni, kde sú ich často desiatky, dala by sa vystopovať iba adresa počítača, ktorý určuje, čo môže do internej siete vstúpiť a čo z nej môže vystúpiť, ale identifikovať konkrétny počítač a tým i odosielateľa by bolo takmer nemožné. (rp)
BRATISLAVA - Na internete je prístupná obžaloba bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu v kauze zavlečenie Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Spolu s Lexom boli obžalovaní aj ďalší bývalí príslušníci tajnej služby.
Zastupujúci prezident Vladimír Mečiar okamžite, ako sa chopil právomocí hlavy štátu, udelil únoscom amnestiu. Súdy sa na ňu pri posudzovaní tohto odvolávajú.
Mečiar prvýkrát nariadil, „aby sa nezačínalo, a ak sa začalo, aby sa zastavilo trestné stíhanie za trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení Michala Kováča mladšieho do cudziny“.
V júli amnestiu poopravil tak, aby sa nezačalo, alebo ak sa začalo, aby sa zastavilo trestné konanie pre podozrenie z trestných činov, ktoré boli spáchané v súvislosti s oznámeným zavlečením Ing. Michala Kováča do cudziny, ku ktorému došlo 31. augusta 1995.
Generálna prokuratúra však trvá na výklade rozhodnutia Ústavného súdu, že vydanú amnestiu nemožno meniť. Nemala by teda platiť ani druhá Mečiarova amnestia, ktorou opravil svoju prvú amnestiu, a ani amnestia premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý Mečiarove amnestie zrušil.
Obžaloba je prístupná na adrese: www.geocities.com/ivanlexa2002. Z obžaloby vyberáme opis zavlečenia:
„Počas jazdy Kováčovi cez hlavu nasadili modré textilné vrece, na ruky mu spredu nasadili putá, a keď sa pokúsil o vyskočenie, bili ho päsťami do tváre a dávali mu paralyzátorom elektrošoky na pohlavný úd. Prinútili ho vypiť alkohol, najpravdepodobnejšie whisky Ballantines, v dôsledku čoho upadol do bezvedomia. Obvinený Michal Hrbáček mobilným telefónom 0901 703 787 informoval o priebehu zadržania riaditeľa 2. sekcie SIS….
V tom čase sa na Úrad vlády v Bratislave dostavil riaditeľ SIS, obvinený Ing. Ivan Lexa, ktorý počas rokovania vlády požiadal prítomných pracovníkov, aby oznámili predsedovi vlády Vladimírovi Mečiarovi, že je prítomný. Tento prerušil rokovanie a v inej miestnosti spoločne s obv. Ing. Lexom sa rozprával asi 20-30 minút.“ (sp)