Na rokovaniach sa zúčastnil i nový francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin. Na spoločnej prechádzke centrom mesta Schröder ocenil „pevnú základňu“ nemecko-francúzskych vzťahov, ktoré znesú i rozdielne stanoviská oboch strán. Jednou z tém schwerinského summitu je vzájomný spor o financovanie poľnohospodárskej politiky Európskej únie po rozšírení EÚ. Nemecko a Francúzsko chcú dosiahnuť kompromisné riešenie do novembra.
Predmetom sporov sú hlavne budúce dotácie do poľnohospodárstva po prijatí nových členov. Berlín je proti tomu, aby sa pokračovalo vo vydávaní miliardových čiastok v terajšej podobe. Zníženie týchto platieb by však postihlo predovšetkým francúzskych farmárov.
Nemecký kancelár včera pripustil nezhody s Francúzskom v mnohých politických otázkach, ale povedal, že spolupráca oboch krajín je dobrá. Podľa Schrödera sa rozdielne stanoviská týkajú i Blízkeho východu, európskej obrannej identity a integrácie Turecka do európskych štruktúr. Naproti tomu zhodu vidí Schröder v postoji k Iraku. Je podľa neho nutné, aby iracký prezident Saddám Husajn znovu pustil do krajiny zbrojných inšpektorov OSN. „Až potom sa môže hovoriť o tom ostatnom,“ povedal. Vzhľadom k nebezpečenstvu zbraní hromadného ničenia v Iraku Schröder požaduje, aby nátlak na Husajnov režim pokračoval. V tejto veci nie sú medzi Európou a USA žiadne rozpory, dodal. Pokiaľ ide o špekulácie týkajúce sa načasovania útoku USA na Irak, kancelár povedal, že Washington v tejto otázke prisľúbil konzultácie so svojimi partnermi.
Francúzska tlač včera písala o vážnych nezhodách medzi oboma krajinami. Denník Libération uviedol, že „v terajšom ovzduší vzájomnej nedôvery nemajú sporné body šancu, aby sa mohli vo Schwerine vyriešiť.“ Paríž Nemcom vyčíta, že stále ešte nezabezpečili financovanie vojenských transportérov A400M a Schröder zase požaduje okamžitú reformu poľnohospodárskej politiky, o ktorej však prezident Jacques Chirac nechce do roku 2006 ani počuť.
Zo všetkého najznepokojivejšie sú však rozpory v budúcnosti európskej integrácie. Regionálny denník Ouest-France tvrdí, že „nemecko-francúzske vzťahy zase naberajú na význame, hlavne preto, že kancelársky kandidát za unionistické strany CDU/CSU Edmund Stoiber z nich robí tému volebného boja proti Schröderovi.“ Ovzdušie vo vzájomných vzťahoch ozaj nie je dobré, podotkol denník. (čtk)