
Prezidenti Rwandy a Konžskej demokratickej republiky podpisujú mierovú dohodu. FOTO - REUTERS
ou vojnou posledných rokov. Na slávnostnom podpise sa zúčastnil aj juhoafrický prezident Thabo Mbeki, ktorý spolu s generálnym tajomníkom OSN Kofi Annanom rokovania koordinoval.
„Je to jasný deň pre africký kontinent“, povedal Mbeki. Jeho slová podporil aj Kabila, keď povedal: „Viac krvi už nesmie tiecť.“ Kagame vyjadril nádej, že „dohoda prispeje k všeobecnému mieru v celom regióne“.
Na základe podmienok paktu sa Kongo zaviazalo odzbrojiť a zatknúť rwandských rebelov z kmeňa Hutu, ktorým doteraz poskytovalo ochranu. Rwanda naproti tomu sľúbila stiahnuť približne 30-tisíc svojich vojakov, ktorí operovali vo východnom Kongu. Ako však zdôrazňujú analytici, tento krok bude sprevádzať viacero problémov. Tiež zostávajú skeptickí k budúcemu vývoju v regióne. „Každý krok smerom vpred je vítaný. Ale vyhliadky na uplatnenie týchto podmienok sú nereálne“, povedal pre agentúru Reuters jeden z expertov na Rwandu.
Vojna sa začala po tom, ako rebeli z kmeňa Hutu začali páchať genocídu na príslušníkoch kmeňa Tutsiov. Zomrelo takmer milión ľudí. Mnohí sa snažili nájsť útočisko vo vtedajšom Zaire, dnešnej Konžskej demokratickej republike. Krátko nato Rwanda a Uganda podporili konžských povstalcov usilujúcich sa o zvrhnutie vtedajšieho prezidenta Laurenta Desiré Kabilu s odôvodnením, že podporuje povstalcov útočiacich na ich krajiny. Vo vojne, ktorá si okrem ľudských obetí vyžiadala aj veľké materiálne škody, sa na oboch stranách zúčastnili aj Angola, Čad, Namíbia, Zimbabwe a Uganda.
(mm, reuters)