Pred týždňom, tesne po izraelskom útoku na Gazu, sa začalo hovoriť, že palestínske radikálne hnutia boli pripravené zložiť zbrane. Len hodinu a pol pred akciou proti šéfovi ozbrojenej zložky Hamasu Saláhovi Šihadovi vraj členovia hnutí Fatah a Tanzim podpísali výzvu na zastavenie útokov proti izraelským civilistom. Včera tento dokument zverejnil ľavicový denník Haarec a v parlamentnom výbore pre zahraničné veci a obranu ho citoval jeho predseda Chaim Ramon.
Denník The Jerusalem Post ale tvrdí, že text nekoordinovali s Jásirom Arafatom a jeho autormi sú nižšie postavení palestínski činitelia bez výrazného vplyvu. Naznačuje tak, že pokoj by nenastal, ani keby Izrael v Gaze nezaútočil.
To dokazuje aj včerajšia reakcia hnutia Hamas na výzvu Jásira Arafata. Ten práve po smrti Šihadu a ďalších 14 ľudí vrátane 9 detí vyzval palestínskych radikálov, aby zložili zbrane. Postoj Hamasu hneď v praxi potvrdil aj výbuch v Jeruzaleme.
Ľavicový poslanec Chaim Ramon nepovedal, kto mu dokument dal, tvrdí však, že o jeho existencii ešte pred začiatkom akcie vedeli izraelské spravodajské služby. Povedal tiež, že pri zrode dokumentu stáli aj bližšie nešpecifikovaní predstavitelia Európskej únie a ľudia z Bushovej administratívy.
Spravodajské služby nepopierajú, že o dokumente mali informácie. Tvrdia však, že Hamas nebol do tejto iniciatívy zapojený. Navyše Šihada bol jeden z najtvrdších odporcov diskusie o ukončení násilia.
(mik)