
Horúčava zastihla aj európsku časť Ruska. FOTO - REUTERS
Pre štvrť Zisa je to šťastný deň. V robotníckej enkláve Palerma tečie prvý raz za niekoľko dní voda a ženy plnia všetky nádoby. Ana Tarrantinová ženie svojich päť detí do sprchy, kým susedka Maria sa ponáhľa zapnúť práčku, ktorá prestala prať pred dvoma dňami, keď zastavili vodu.
Od Toskánska až po Sicíliu zažíva Taliansko najhoršie suchá. Sucho ničí úrodu, zabíja dobytok a mení životy tisíckam ľudí. Na Sicílii spadlo najmenej zrážok za posledných sedemdesiat rokov, a ak do októbra nezaprší, vyschnú nádrže. Sicília, Apúlia a Basilicata sú na tom podobne.
Vodovodná sieť je deravá - 40 percent vody sa stratí na ceste k spotrebiteľovi. Taliansko spotrebuje v Európe najviac vody na obyvateľa a vo svetovom meradle je na treťom mieste. Tretina Talianov nemá stály prístup k pitnej vode. Na slnečnej Sicílii sa presakovaním a nezákonným odberom stráca viac než 50 percent vody.
Gazdiné v Palerme si myslia, že problém je v skorumpovaných politikoch. Preto vyšli demonštrovať a poľnohospodári na traktoroch zablokovali cesty a požadovali, aby sa situácia riešila.
V mnohých dedinách a v niektorých mestách ešte nepripojili vodovod. Obyvatelia južného mesta Agrigento sú už dvadsať dní bez vody. „Rodiny majú nádrže na vodu s objemom niekoľko tisíc litrov, ale ani to niekedy nestačí,“ hovorí Leonardo Piscitelli.
Najviac trpia roľníci zo Sicílie a z južného Talianska. Zničená úroda zostala na vyprahnutých poliach a zvieratá zomierajú. Jazerá za Palermom, ktoré zásobujú vodou väčšinu stredozemných ostrovov, sa scvrkli na pätinu. Vláda vyhlásila stav pohotovosti a uvoľnila 670 miliónov eur na pomoc postihnutým poľnohospodárom, ktorí sa obávajú, že je to príliš málo a neskoro. Armáda má zaistiť rozvod vody a zabrániť gangom a rozhnevaným poľnohospodárom v rozkrádaní zásob.
Ľudia sú presvedčení, že mafia na kríze zarobila predajom vody, ktorú získava zo súkromných studní, aj ilegálnym odberom z verejného vodovodu.
(čtk/reuters)