
foto archív
CAMBRIDGE - Rudi Dornbusch, celosvetovo uznávaný americký ekonóm nemeckého pôvodu a expert na systém výmenných kurzov a hospodárske krízy, zomrel na konci minulého týždňa na rakovinu. O jeho smrti informovala popredná americká univerzita Massachusetts Institute of Technology, kde bol Dornbusch profesorom ekonómie.
Okrem 27-ročného pôsobenia na univerzite bol poradcom centrálnych bánk a mnohých vlád v rozvojových krajinách. Bol autorom priekopníckej teórie výmenných kurzov a jedným z najväčších odborníkov v oblasti krízového manažmentu.
Objavné v jeho teórii bolo tvrdenie, že menovopolitické šoky môžu spôsobiť krátkodobo väčšie zmeny vo výmenných kurzoch než dlhodobo. Vytvoril takzvaný dynamický model a skúmal, ako sa výkyvy kurzov prejavia v rámci dlhodobého vývoja ekonomiky. Jeho štúdium sa stretlo s veľkým ohlasom, čiastočne aj vďaka tomu, že veľa jeho študentov neskôr nastúpilo do významných funkcií v centrálnych bankách a na ministerstvách financií. Dornbusch sa však stal populárny aj v americkej verejnosti. Pravidelne publikoval vo Wall Street Journal a Business Week. Slovenským čitateľom sa priblížil článkami v SME. Písal o rozdieloch medzi Amerikou a Európou, o vplyve štátu na ekonomiku, firemnom riadení či chybách v politike Medzinárodného menového fondu, kde bol svojho času hlavným ekonomickým poradcom. Po teroristických útokoch na USA upozorňoval, aby nikto nečakal, že hospodársku recesiu nahradí rozkvet. Skepticky sa vyjadroval aj k spoločnej európskej mene.
Dornbusch sa narodil 8. júna 1942. Študoval na univerzitách v Ženeve a Chicagu a Rochestery. Vydal množstvo kníh a vedeckých prác a počas života sa mu dostalo viacerých významných ocenení. Jeho najznámejším dielom je Expectations and Exchange Rate Dynamics z roku 1976. (jj)