
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Kúpať sa v Hrone pretekajúcom cez Banskú Bystricu sa neoplatí. Nikto totiž nemôže vedieť, čo sa v ňom práve nachádza. Výpuste fabrík, napríklad Biotiky Slovenská Ľupča, ústia do rieky. Ak dospelí uprednostňujú kúpanie v tečúcej vode, mali by brať ohľad aspoň na svoje deti, ktorých pokožka môže na znečistenú vodu reagovať.
Štátny zdravotný ústav v Banskej Bystrici monitoring vody v Hrone nerobí, pracovníci ústavu teda nevedeli povedať, či riečna voda môže kúpajúcim spôsobovať nejaké problémy. Pracovníci podniku Povodie Hrona vhodnosť vody na kúpanie tiež nesledujú. Podľa nich sa každý v Hrone kúpe len na vlastné nebezpečie.
„Chodíme sa kúpať do Hrona každé leto. Je to oveľa príjemnejšie ako tlačiť sa na preplnených plážach,“ hovorí tridsaťročný Milan Hazuch z Banskej Bystrice, milovník kúpania v riekach. Optimisticky tvrdí, že za roky sa mu nič nestalo, takže nevidí dôvod na obavy.
Rovnaký názor má aj Beata Novotná. „Oproti preplneným bazénom je voda v riekach určite čistejšia. Treba si len nájsť vhodné miesto.“ Na svojich dvoch deťoch údajne nikdy nespozorovala žiadne vyrážky ani iné zápaly kože (wm)