PARÍŽ – V poradí 89. ročník Tour de France sa skončil podľa očakávaní. Na Elyzejské polia do Paríža priviezol po 3278 km po luxemburských, nemeckých a francúzskych cestách žltý dres Lance Armstrong a zaznamenal štvrté víťazstvo po sebe. Cyklista tímu US Postal sa priblížil k velikánom Tour Jacquesovi Anquetilovi z Francúzska, Eddymu Merckxovi z Belgicka, Francúzovi Bernardovi Hinaultovi a Španielovi Miguelovi Indurainovi, ktorí sa z víťazstva na Tour tešili päťkrát.
Je nad všetkými
Armstronga však fanúšikovia i odborníci dávajú ešte pred túto štvoricu. V minulosti totiž Američan zápasil s rakovinou semenníkov, ktorú prekonal, a úspešne sa vrátil aj do sveta cyklistiky. Po vyliečení z rakoviny dokázal štyrikrát triumfovať na najťažších etapových pretekoch, podľa vlastných slov sa však legendou ešte necíti.
„V posledných dňoch sa o tom veľa hovorilo. Ale veď ja som ešte s kariérou neskončil,“ povedal onedlho 31-ročný cyklista. Za najväčšie víťazstvo považuje úspešný boj s rakovinou a stavia ho pred prvý triumf na Tour de France v roku 1999. „Chcem, aby si ma ľudia pamätali aj pre iný víťazný súboj, ktorý im môže dodať síl v boji proti zákernej chorobe. V porovnaní s tým neznamenajú víťazstvá na Tour nič.“ Armstrong pochválil aj spolujazdcov z US Postal Service. Práve oni pomohli lídrovi vo chvíľach, keď bolo treba ťahať.
Pomohol mu tím
Armstrong sa potom mohol sústrediť na boj o žlté tričko. „V cyklistike je veľmi dôležité mať za sebou dobrý a skúsený tím.“ Armstrong sa na tohtoročnej Tour tešil zo štyroch etapových víťazstiev. Žlté tričko nosil 10 dní. Ako najväčší súper sa pre Armstronga ukázal v tomto ročníku Španiel Joseba Beloki z tímu ONCE-Eroski. Aj Španiel však na Armstronga stratil viac ako sedem minút. Práve šéf tímu ONCE Manolo Saiz pred začiatkom Tour Armstronga odpisoval a vyzdvihoval svojich. Armstrong priznal, že vyhlásenia Saiza o výbornej pripravenosti tímu ho pred začiatkom motivovali. „To všetko mi nahrávalo do kariet. Moja motivácia dokázať svetu, že som najlepší, sa tým ešte zvýšila,“ dodal.
Pomohol aj Padrnos
Na ceste k triumfu Armstronga sa podieľal aj český cyklista, niekdajší víťaz Pretekov mieru Pavel Padrnos, ktorý sa do US Postal dostal pred sezónou s cieľom pomáhať Armstrongovi v ťažkých chvíľach a podľa vedenia úlohu splnil. Čech skončil celkove na 69. mieste časom 2:03:10 h. Český cyklista slovenského pôvodu Ján Svorada nezopakoval vlaňajšie víťazstvo na Champs Elysées a prišiel ôsmy. Celkove bol na 131. mieste so stratou vyše 3 hodín, tretí Čech Tomáš Konečný bol najlepší, so stratou necelé 2 hodiny na 65. mieste.
S krvou šampiónov
Kým v horách Armstronga niektorí francúzski fanúšikovia urážali, v Paríži ho vítali davy radostne s americkými vlajkami. „Bol silnejší a najväčší profesionál. Každý má rád šampiónov. Prial by som mu, aby vyhral šesťkrát,“ povedal jeden obdivovateľ z Paríža.
„Ukázal, že mu v žilách koluje krv šampiónov. Je oveľa silnejší, ako my. Dokazoval to deň čo deň,“ priznal šéf víťazného tímu ONCE Manolo Saiz.
V tridsaťstupňovej horúčave vychutnal Armstrong triumf s celou rodinou. Na stupne ho odprevadili manželka Kristin, dvojročný syn Luke a osemmesačné dvojčatá Isabelle Rose a Grace Elizabeth.
Zabel to nezvládol
Zaujímavo sa vyvíjala súťaž aktivity. Boj o zelené tričko zviedli Nemec Erik Zabel, ktorý súťaž aktivity vyhral už rekordných šesťkrát, a Austrálčan Robbie McEwan. Zo súboja, ktorý vyvrcholil v poslednej etape, vyšiel lepšie Austrálčan z Lotto-Adecco. Už po druhý raz za sebou bodkovaný dres najlepšieho vrchára získal Francúz Laurent Jalabert. Najlepším mladým jazdcom sa stal Ivan Basso a víťazom družstiev bolo ONCE-Eroski. Tour bola najkratšia od roku 1906.
Štvrtá najrýchlejšia
Rýchlostným priemerom 39,92 km/h bola štvrtá najrýchlejšia v histórii. Najrýchlejšia etapa bola desiata z Bazasu do Pau. Trasu dlhú 147 km absolvovali jazdci za 3:00:15 h priemernou rýchlosťou 48,93 km/h. Najpomalšia šestnásta etapa z Les Deux Alpes do La Plagne. Počas alpských 179,5 km boli cyklisti v sedlách 5:48:29 h (30,90 km/h). Na štarte v Luxemburgu bolo 189 pretekárov, do cieľa prišlo 153.
Najviac peňazí pre poštárov
Najviac na Tour zarobili poštári z US Postal. Spolu s 335 390 eurami za Armstrongovo víťazstvo sa konto zaťažilo sumou 444 667 eur. Na 2. mieste v prémiách skončila s 322 286 eurami stajňa ONCE, ktorej jazdci skončili na 2., 5. a 6. mieste celkového poradia. Vďaka 3. priečke Raimondasa Rumsasa a etapovým umiestneniam sa na 3. priečku vo výške zárobkov dostala stajňa Lampre-Daikin.
(sita, čtk, ja)