
FOTO – ARCHÍV
Bývalá svetová jednotka vo štvorhre žien Corina Morariuová vyhrala v roku 1999 s americkou krajankou Lindsay Davenportovou tenisový Wimbledon, v ďalšej sezóne dosiahla vo svetovom rebríčku svoje maximum – 29. miesto, v januári 2001 držala nad hlavou víťaznú trofej po boku Juhoafričana Ellisa Ferreiru v miešanej štvorhre na Australian Open a potom o štyri mesiace neskoršie sa od lekárov dozvedela tú strašnú správu. Že má leukémiu.
Z tenisových kurtov do nemocnice
„Chorobu mi zistili 17. mája 2001, bola som v kritickom stave. Všetko sa udialo tak rýchlo, dva dni predtým som ešte prežívala bežný deň. Sedemnásteho mája som už nemohla vstať z postele. Nasledujúce dni, týždne boli pre mňa nesmierne ťažké. Diagnostikovali mi akútnu promyelocytickú formu leukémie a nasadili okamžitú liečbu,“ spomínala americká tenistka. Chodila na chemoterapiu, brala lieky, bojovala o život v nemocnici Jackson Memorial v Miami. „Lekári mi dávali nádej, že vzhľadom na vek a fyzickú kondíciu mám celkom dobré šance vyliečiť sa.“
Ako napovedá priezvisko, Corina Morariuová má rumunské korene. Jej otec, lekár Albin emigroval do Ameriky v roku 1973, o dva roky ho nasledovala manželka Rodica so synom Mirceom. Corina sa narodila už v USA, 26. januára 1978 v Detroite. Neskôr sa rodina najmä kvôli jej tenisovému napredovaniu presťahovala na Floridu.
„Samozrejme, že so zdravotnými ťažkosťami som sa zdôverila najprv otcovi– neurológovi. Zariadil mi špeciálne vyšetrenia a keď prišli výsledky testov, všetko nabralo prudký spád. Prežila som krušných sedem – osem mesiacov. Vypadali mi vlasy, ale to bol najmenší problém,“ priblížila proces liečby, v ktorej jej telo ťažko znášalo chemoterapiu. „Pomáhala mi viera v Boha, podpora rodiny a priateľov. Manžel a brat sa v prvých dňoch striedali pri mojej posteli. Priznám sa, boli aj chvíle, keď som si myslela, že sa už nevrátim na kurty a budem rada, ak budem môcť chodiť. Našťastie nebolo ich veľa, snažila som sa myslieť pozitívne.“
Capriatiová jej venovala víťazstvo na Roland Garros
Choroba známej tenistky nenechala chladnými jej spoluhráčky. Partnerky zo štvorhry Davenportová, Poová aj M. J. Fernandezová ju navštívili v nemocnici, Jennifer Capriatiová jej poslala pozdrav prostredníctvom televízie priamo z kurtu po finálovej výhre na vlaňajšom Roland Garros. „Toto víťazstvo venujem Corine,“ zahlásila Jennifer a pacientka Morariuová, ktorá sledovala zápas z Paríža v priamom prenose na nemocničnom lôžku, sa rozcitlivela so slzami v očiach. Aj vtedy si povedala, že musí vydržať, aby sa ešte mohla stretnúť s tenistkami, s ľuďmi, ktorých má rada.
Liečba bola úspešná.
V apríli tohto roku ju známy americký cyklista Lance Armstrong pozval na konferenciu „Športovci víťaziaci v súboji s rakovinou“. On sám prekonal túto ťažkú chorobu a na Tour de France pridal ďalšie triumfy. „Lance je príkladom pre každého. Bolo to úžasné, že som sa s ním mohla stretnúť. Keď som bola chorá, čítala som jeho knihu. Bol inšpiráciou aj pre mňa.“
Návrat na kurty po vyše roku
Po vyše roku sa Morariuová vrátila na kurty, pozvoľna začala s tréningom. „Keď som sprvu držala raketu v ruke desať minút, cítila som sa totálne vyčerpaná. Ak to porovnám: ako keby som v časoch pred chorobou hrala štvorhodinový zápas.“
Dnes je Corina zdravá, fyzicky silná, pripravená znova nastúpiť v turnaji WTA Tour. Tento týždeň sa hrá v kalifornskom San Diegu tradičný Acura Classic, organizátori jej poskytli voľnú kartu vo štvorhre s krajankou Kimberly Poovou.
„V príprave som sa nešetrila a dnes už viem, že tenisový súboj je oveľa, oveľa ľahší, než ten, ktorý som prežila vlani. Veľmi sa teším na návrat, neviem sa dočkať prvého stretnutia,“ zverila sa Corina.
Po skvelom Armstrongovi, českom hokejistovi Milošovi Holaňovi, fínskej hviezde v drese Montrealu Canadiens Sakku Koivuovi či kanadskej legende Mariovi Lemieuxovi je americká tenistka ďalším známym športovcom, ktorý prekonal ťažkú chorobu a vrátil sa, aby znova víťazil.