
Zástupcovia politických strán žrebovali včera na zasadaní Ústrednej volebnej komisie v Bratislave čísla, pod ktorými sa budú politické strany uchádzať o voliča. Na snímke zástupca SMK (vľavo) podáva vyžrebovaný lístok s číslom 11 zapisovateľke komisie Lívii Škultétyovej (vpravo).
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Najúspešnejší politický subjekt v prieskumoch verejnej mienky – HZDS – sa na septembrových parlamentných voľbách zúčastní s číslom 6, Smer s číslom 5 a SMK s číslom 11. Žrebovaním o tom včera rozhodla Ústredná volebná komisia. Ani jedna zo strán nemá rovnaké číslo ako pred štyrmi rokmi.
S jednotkou, ktorú malo v roku 1998 práve HZDS, pôjde do volieb strana zelených, dvojku má Dzurindova SDKÚ. SDĽ má štvorku. Podľa člena jej republikového výboru Ľubomíra Andrassyho to je známka, ktorú dostávajú žiaci, keď spravia reparát. Verí, že aj SDĽ obstojí a po voľbách bude v parlamente, povedal pre TASR.
Magickú sedmičku žreb prisúdil OKS. Jej predseda Peter Tatár bol pri hodnotení významu čísla pre stranu opatrný. Tatár: „Sedmička je považovaná za šťastné číslo, ale neposudzoval by som to podľa vylosovaného poradia.“ Pripustil však, že sa o tom v OKS bude diskutovať. „To ešte neviem, čo povedia tí vtipnejší,“ dodal.
Trinástku žreb prisúdil DS. Jej predseda Ľudovít Kaník je napriek tomu spokojný. „Trinásť, pánboh pri nás,“ zavtipkoval.
Kresťanskí demokrati pôjdu do volieb s číslom 12. „Usmialo sa na nás šťastie,“ komentoval žreb tlačový tajomník KDH Vladimír Pčolinský. Číslo 12 je podľa neho viac než symbolické. „KDH práve tohto roku oslavuje dvanáste výročie svojho vzniku.“ Symbolika by sa vraj dala nájsť aj v tom, že bolo dvanásť apoštolov a pri reforme verejnej správy KDH presadzovalo dvanásť vyšších územných celkov.
(joč)
DS a ZRS nezaplatili poplatok za odvolanie
BRATISLAVA – DS a ZRS, ktoré sa včera odvolali proti minulotýždňovému rozhodnutiu Ústrednej volebnej komisie na Najvyšší súd, nezaplatili súdny poplatok.
Najvyšší súd pritom už pred štyrmi rokmi upozornil, že v takýchto prípadoch je potrebné zaplatiť poplatok vo výške 500 korún. Podľa predsedu DS Ľudovíta Kaníka nešlo o žiaden úmysel. „Nezaplatili sme ho v tej chvíli, ako bol podaný návrh. To ale neznamená, že už nie je zaplatený,“ povedal.
DS sa odvolala proti rozhodnutiu komisie iba v jednom prípade. Žiada, aby kandidát číslo 38 Ján Čonka bol ponechaný na kandidátke, lebo podľa strany boli splnené všetky zákonom predpísané náležitosti jeho kandidatúry. ZRS zas žiada, aby na jeho listine zostala vyškrtnutá Ľudmila Kolková.
Podľa zákona je Najvyšší súd povinný rozhodnúť do piatich dní. Všetky podané návrhy boli preto okamžite pridelené príslušným senátom – návrh DS senátu trestného kolégia a návrh ZRS senátu civilného kolégia, povedal pre TASR predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin.
(joč)
Vyžrebované čísla politických strán a hnutí pre parlamentné voľby 2002
1 Strana zelených na Slovensku
(SZS)
2 Slovenská demokratická a
kresťanská únia (SDKÚ)
3 Strany za demokratické práva
občanov (SDPO)
4 Strana demokratickej ľavice (SDĽ)
5 Smer
6 Hnutie za demokratické
Slovensko (HZDS)
7 Občianska konzervatívna
strana (OKS)
8 Hnutie za demokraciu (HZD)
9 Politické hnutie Rómov
na Slovensku – ROMA
10 Komunistická strana Slovenska
(KSS)
11 Strana maďarskej koalície (SMK)
12 Kresťanskodemokratické
hnutie (KDH)
13 Demokratická strana (DS)
14 Ľudová strana (ĽS)
15 Združenie robotníkov
Slovenska (ZRS)
16 Ľavicový blok (ĽB)
17 Aliancia nového občana (ANO)
18 Béčko – Revolučná robotnícka
strana (B-RRS)
19 Žena a rodina (ŽAR)
20 Sociálnodemokratická
alternatíva (SDA)
21 Slovenská národná jednota
(SNJ)
22 Nezávislá občianska strana
nezamestnaných a poškodených
(NOSNP)
23 Slovenská národná strana (SNS)
24 Robotnícka strana – ROSA
25 Rómska občianska iniciatíva
(ROI)
26 Pravá Slovenská národná strana
(P SNS)