nových stíhačiek.
„Je to naprosto zbytočný sociálny zločin,“ kritizoval včera 23-ročný šéf Demokratov Rudolf Fussi vo verejnoprávnom rádiu ORF nákup, ktorý viedenská vláda schválila v júni. 24 bojových lietadiel typu Eurofighter európskeho konzorcia EADS má stáť 2,4 miliardy eur – viac než odmietnuté švédsko-britské stíhačky Gripen a americké F-16. Rozhodnutie pre Eurofightery je už v podstate definitívne.
Vládni konzervatívni ľudovci (ÖVP) kancelára Wolfganga Schüssela a ultrapravicoví slobodní (FPÖ) vicekancelárky Susanne Riesovej-Passerovej majú pohodlnú väčšinu v parlamente, ktorý má o nákupe rokovať na jeseň. Drahšie Eurofightery Schüssel bráni poukázaním na ich „hypermodernosť a najvýhodnejšie ofsety“.
Opoziční sociálni demokrati (SPÖ) a Zelení označujú Eurofightery za predražené a sľubované kompenzačné obchody za zbožné želanie vládnych politikov. Zároveň požadujú o nákupe stíhačiek ľudové hlasovanie, čo vládne strany odmietajú. Petíciu proti stíhačkám podporujú len Zelení a niektorí funkcionári sociálnych demokratov, kým špičky SPÖ ju podpísať nechcú.
Najviac podpisov počas osemdňovej petičnej akcie sa očakáva v Štajersku, kde je odpor proti vojenskému letectvu najväčší. Z tamojšej základne Zeltweg k cvičným letom štartujú dosluhujúce švédske stíhačky Draken a majú tu vzlietať a pristávať aj Eurofightery.
Organizátori počítajú v celom Rakúsku s pol milióna signatárov, čím by sa zaradili medzi desať „najúspešnejších“ petícií v histórii krajiny. Mnoho odborníkov na verejnú mienku včera ich očakávanie označilo za prehnané vzhľadom na to, že mnoho Rakúšanov je na dovolenke.
Väčšina obyvateľov Rakúska nákup stíhačiek skutočne odmieta. V prieskume Gallupovho ústavu pre časopis News sa za plánovanú investíciu vyslovila len pätina opýtaných. Až 77 percent si myslí, že to „nemá zmysel“. Podpísať petíciu vraj chce 48 percent opýtaných. Podľa News ich podporí i mnoho prominentov.
Aby sa parlament terajšou petíciou musel zaoberať, stačí stotisíc podpisov. Podobne ako u protitemelínskej akcie text petície parlament k ničomu nezaväzuje. Poslanci ho síce musia prerokovať, na požadovaný ústavný zákon treba však dvojtretinovú väčšinu. Tú by dali dokopy len obe vládne strany a opoziční sociálni demokrati. Rakúski politickí komentátori takúto konšteláciu v otázke stíhačiek označujú za iluzórnu.
Petícia proti stíhačkám je už tretia v rakúskych dejinách. V roku 1985 a 1986 proti nákupu dnes už zastaraných lietadiel Draken sa bezúspešne podpísalo 121-tisíc, respektíve 244-tisíc ľudí. PRE SME –
DAVID ZELINGER, ORF, Viedeň