ROTTERDAM - Pred pár dňami sa začal v Amerike známy Sundance Film Festival a ten teraz odovzdáva symbolický štafetový festivalový kolík Rotterdamu, kde bude festival až do 4. februára. Tento prvý významný filmový festival roku v Európe je známy pohodovou atmosférou, množstvom kvalitných kinosál, ale najmä programom, ktorý sa snaží objavovať nové trendy a osobnosti.
Organizátori pripravili pre divákov 45 svetových, 19 medzinárodných a 14 európskych premiér celovečerných filmov. Je medzi nimi napríklad dokument Ivana Vojnára Proroci a básníci, ktorý slovenskí diváci uvidia na Febiofeste a neskôr vo filmových kluboch, alebo britsko-francúzsky film I Love the Sound of the Kalachnikov, it reminds me of Tchaikovski (Milujem zvuk kalašnikova, pripomína mi Čajkovského) režiséra Philippe Vartan Khazariana. Ešte viac premiér ponúka sekcia krátkometrážnych filmov: 75 svetových, 66 medzinárodných a 23 európskych.
Rotterdamský festival bol dlho nesúťažnou prehliadkou. Od roku 1995 je však súťaž jeho súčasťou. Porota udeľuje tri ceny po 10 000 eur s garanciou ich uvedenia v holandských kinách i televízii. „Súťaž o ceny Tiger je založená na princípe objavovania a podpory filmov s malým alebo stredným rozpočtom od začínajúcich režisérov,“ hovorí Simon Field, riaditeľ Medzinárodného filmového festivalu Rotterdam. Tohto roku organizátori vybrali 15 filmov z celého sveta.
Diváci sa môžu presvedčiť, či sa ceny ocitli v správnych rukách - Christopher Nolan (Followings) predstaví Memento, tradičný fim noir, ktorý je vyrozprávaný netradičným spôsobom, zaujal už vlani v Benátkach; Kawase Naomi (Suzaku) je i držiteľkou Zlatej kamery z Cannes a v Rotterdame bude už štvrtý raz, tentoraz s novinkou Hotaru, a tiež Petr Zelenka (Knoflíkáři), ktorý uvedie stredometrážny film Powers z cyklu Erotické poviedky. Ten sa bude na Slovensku premietať v rámci Projektu 100.
Okrem hlavného programu celovečerných a krátkometrážnych filmov sa v Rotterdame každoročne predstavuje 15-20 filmov, ktoré vznikli s podporou Hubert Bals Fund. V sekcii Filmmakers in Focus sa tohto roku predstavia tri osobnosti svetového filmu: švédsky režisér Roy Anderson, ktorý vlani v Bratislave osobne uviedol svoje Piesne z druhého poschodia, Anne-Marie Miéville, ktorá okrem niekoľkých krátkometrážnych a hraných filmov uvedie i svoju novinku Apres la reconciliation, a indický scenárista, herec a režisér Kamal Haasan.
Sekcia Ex Voto je zameraná na tvorbu takých osobností, ako sú Zoe Beloff, Stan Brakhage, Jean-Luc Godard, Simon Pummell, Jan Švankmajer a Leslie Thornton. Manželia Švankmajerovci okrem filmu Otesánek v jednom z miestnych múzeí majú i výstavu svojich grafík, malieb a objektov s názvom Anima Anumus Animation.
V Rotterdame sa nekonajú tradičné tlačové konferencie, ale po väčšine predstavení môžu diváci diskutovať s tvorcami. Rotterdamu môžeme závidieť aj divácky záujem. Vlaňajšia návštevnosť na festivale tvorí 14 percent celkovej návštevnosti vo všetkých kinách na Slovensku počas roku 2000.
MIRO ULMAN(Autor je publicista, pracovník Slovenského filmového ústavu)