Ikar, Bratislava 2002, preložil Otakar Kořínek
Maria Callasová nás neprestáva fascinovať ani štvrťstoročie po svojej smrti nielen preto, že bola nesporne najväčšou opernou speváčkou dvadsiateho storočia, ale aj preto, že jej život a smrť sú opradené machiavelistickou pavučinou škandálov, podvodov a zrady. Anne Edwardsová, známa svojimi objavnými biografiami najslávnejších žien sveta, rozpráva dôverný príbeh Marie Callasovej – o jej živote, láskach a jej hudbe. Vo svete opery žiarila Callasová príliš krátko, ako živý plamienok priťahujúci pozornosť celého sveta. Mala zvláštne čaro, ktoré bolo vlastné len jej. Pokladali ju za nesmrteľnú – a takou sa naozaj aj stala.
Didier Eribon: Michel Foucault 1926 – 1984
Academia, Praha 2002, preložila Věra Dvořáková
Autor sa v tomto výnimočnom diele obšírne zaoberá niekoľkými obdobiami Foucaultovho života (povojnové roky na prestížnej École normale supérieure, spor o štrukturalizmus, prostredie krajnej ľavice v roku 1968, radikalizácia francúzskeho intelektuálneho života v sedemdesiatych rokoch, postavenie College de France vo francúzskom univerzitnom živote atď.). Príťažlivo a zrozumiteľne rekonštruuje politickú atmosféru konca dvadsiateho storočia, podrobne sa zaoberá generáciou Foucaultových vrstovníkov a nevyhýba sa ani téme Foucaultovej homosexuality. Jeho kniha prispieva zásadným spôsobom k porozumeniu politického a kultúrneho vývoja Francúzska v druhej polovici minulého storočia.
Ivica Ruttkayová: Anjeličkárka – Komentáre
Vydavateľstvo Miroslav Novosedlík – M. L. L. D., Bratislava 2002
Pre dlhoročnú redaktorku Slovenského rozhlasu je poetická oblasť súčasťou jej záujmu na poli kultúry. Jej premiérovej zbierke básní nechýba odvaha experimentu, vytrvalosť v otázkach, ale najmä kvalita básnického obrazu. Vo svojej básni Vtáčie techniky píše: „Koža na kožu./ Brucho na brucho./ Trochu peria./ A ten prvý/ a najpodstatnejší pohyb/ ako sa odpútať/ a vzlietnuť.“
Smrt má kola
Metafora, Praha 2001, zostavil Peter Haining, preložila Libuše Chocholová
Odvekú ľudskú túžbu po príjemnom mrazení na chrbte pri počúvaní tajuplných, hrôzostrašných a napínavých príbehov, súvisiacich s automobilizmom, prináša táto unikátna poviedková zbierka. Tak ako v dobre zásobenej predajni automobilov, aj v tejto knihe si čitateľ môže vybrať, do akého vozidla si sadne a akému rozprávaniu dá prednosť. Skrátka, kniha vás zavedie kamkoľvek, pretože za volantom sedia najvyhlásenejší majstri literárnej hrôzy. V zozname autorov figurujú Stephen King, Roald Dahl, Jeffrey Archer, Antonia Fraserová, Roger Zelazny, Richard Matheson, Joe R. Lansdale a ďalšie známe mená.
Carl Gustav Jung: Paracelsica. Dvě studie o renesančním mysliteli a lékaři
Vyšehrad, Praha 2002, preložil Martin Žemla
Novátorský lekár, oddaný alchymista, prostoreký filozof, neúnavný pútnik – taký je asi najčastejší obraz jedného z najvýznačnejších a najznámejších duchov renesancie Theophrasta Bombasta von Hohenheim, zvaného Paracelsus (1493 – 1541). Čím sa však tento „zázračný“ lekár a plodný pisateľ preslávil nemenej, je jeho temný a ťažký jazyk, reč plná novotvarov a podivných obrazov – avšak tiež pozoruhodných myšlienok. Vstúpiť do jeho sveta je neľahké, no námaha býva odmenená. Jedným z tých, ktorí sa rozhodli z hlbín Paracelsovho ducha vytiahnuť skryté hodnoty, je legendárny švajčiarsky psychiater a mysliteľ Carl Gustav Jung.