Rozhodnutie menovej autority prišlo pár dní po tom, ako ministerstvo financií oznámilo, že očakávania tempa hospodárskeho rastu sa zhoršili. Tieto obavy potvrdila aj banka, keď odhad tohtoročného rastu hrubého domáceho produktu znížila z 2,1 až 3,1 percenta na 2,0 až 2,7 percenta.
Pokles úrokov privítali najmä českí exportéri. V reakcii na rozhodnutie ČNB sa totiž oslabila česká koruna oproti euru o 20 halierov a to spolu s vyhláseniami predstaviteľov banky, že sú pripravení zasiahnuť proti príliš silnej mene, pravdepodobne zastaví jej posilňovanie. „Kurz zostáva veličinou, ktorú starostlivo sledujeme a sme kedykoľvek pripravení vstúpiť na trh,“ upozornil na možné intervencie národnej banky jej guvernér Zdeněk Tůma. Pri slabšej českej korune by vývozcovia mohli znížiť ceny tovarov pre svojich odberateľov a zvýšiť objem exportu. Opačný vplyv by pocítili české firmy a spotrebitelia, ktorí si zvykli kupovať výrobky z dovozu.
Nižšie úroky povedú k ešte väčšiemu rozmachu úverov, hypoték a pôžičiek. Ako prvá oznámila pokles úrokových sadzieb na úvery aj vklady Česká sporiteľňa. Budú z toho profitovať nielen ľudia, ktorí splácajú úvery, ale aj podniky tým, že im zlacnejú pôžičky a budú môcť viac investovať.
Podľa analytikov nižšie úroky podporia hospodársky rast, ale odvrátenou stranou úverového boomu bude zvýšenie cien. Čísla o inflácii sú však v Česku natoľko priaznivé, že ani ich prípadný mierny rast by nemal byť žiadnym problémom. Pravdepodobne horší efekt by malo spomaľovanie rastu ekonomiky. Jedným z jeho výsledkov by mohol byť nárast nezamestnanosti.
Zníženie úrokov pochválila celá česká ekonomická elita. Hoci rozhodnutie ČNB skresať základné úrokové miery o tri štvrtiny percentuálneho bodu bolo výraznejšie než všeobecné očakávania, ekonomickí analytici aj ministerstvo financií ho dodatočne označili za adekvátne. (jj, čtk)