Väčšina z nás považuje obdobie letných dovoleniek za najlepšiu časť roka, keď si najlepšie oddýchneme. Aj napriek tomu sa však pomerne často vraciame späť do práce rozladení a unavení. Zbytočne by sme však obviňovali rodinu, partnerov, počasie alebo cestovnú kanceláriu. Na vine sme si predovšetkým sami. Umeniu odpočívať sa tiež treba naučiť.
Základným pravidlom na dovolenke je – nič nepreháňať. Snaha vidieť, prejsť a zažiť počas dovolenky čo najviac, nemusí byť vždy práve najlepší nápad. Prehnaná aktivita je stresujúca a vyčerpávajúca. Veľa ľudí nevie vôbec relaxovať a niektorí sú pri predstave oddychu a voľného času dokonca bezradní. Náš organizmus pritom dovolenku nevyhnutne potrebuje. Jej dĺžka by mala byť aspoň desať dní za rok. Tí, ktorí si ju nedoprajú niekoľko rokov po sebe, sa zahrávajú so svojím zdravím a zároveň idú aj proti svojim blízkym a svojej práci. Preto je dôležité, aby sme sa vedeli na dovolenke uvoľniť a počas voľných dní robiť to, čo máme naozaj radi a k čomu máme vzťah. Rozhodne sa netreba do ničoho siliť a najmä sa nepreťažovať.
Pozor na úrazy
Počas letných mesiacov stúpa počet úrazov. Príčiny sú rôzne, ale častým dôvodom je aj to, že mnohí z nás sa po dlhej prestávke rozhodnú venovať fyzickej aktivite. Preceňovanie vlastných síl a schopností môže byť veľmi nebezpečné. Zle sa môžu skončiť napríklad skoky do neznámej vody, ktoré často vedú k zlomeninám chrbtice s doživotnými následkami. Na vzniku letných úrazov sa veľmi často podieľa aj únava. Nebezpečne môže zasiahnuť na konci športového výkonu, keď klesá pozornosť. Ďalšou príčinou je nepripravenosť organizmu na športovú aktivitu a nedostatočné rozcvičenie. Takmer polovicu úrazov spôsobujú vonkajšie príčiny: napríklad terén. Pozor však treba dávať aj na počasie, ktoré nie je možné predvídať.
(tom)