
Režiséri Chris (uprostred) a Paul Weitzovci a herec Nicholas Hoult (vľavo) prichádzajú na uvedenie svojho filmu Ako na vec, ktorý premietli na záverečnom ceremoniáli 37. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. FOTO - ČTK
režírovali film Prci prci prcičky (American Pie), ale podpísali sa aj pod scenár ku kreslenému Mravcovi Z.
Paul je od Chrisa o štyri roky starší a pôsobí serióznejšie. Chris šperkuje odpovede príjemným humorom, neustále sa hemží a naťahuje, Paul bol počas interview na festivale v Karlových Varoch pokojný až apatický. Je teda dosť náročné si ich predstaviť, ako sedia spolu v režisérskom kresle. Nicholas Hoult, ktorý hrá vo filme Ako na vec jedenásťročného osamelého chlapca, o nich v rozhovore pre SME povedal: „Ich práca je taká, ako keby ste roztrhli pred nakrúcaním scenár na polovicu.“ Neušetril však ani Hugha Granta, ktorý hrá vo filme narcistického Willa: „S ním sa vôbec nedá spolupracovať. Chce stále iba improvizovať a zo všetkého si robí starosti.“
Ako sa dostanú pomerne neznámi režiséri k takému hollywoodskemu projektu, akým boli Prci, prci, prcičky?
CHRIS: „Rozhodujúce bolo, že sme klamali, keď sa nás pýtali, aké máme skúsenosti s filmom a réžiou.“
PAUL: „Tvrdil som, že som veľa režíroval v newyorskom divadle, hoci sme dovtedy boli iba spisovateľmi. Bolo to zvláštne, že sme dostali takúto príležitosť.“
Sú Prci, prci, prcičky obrazom vašich adolescentných rokov?
PAUL: „Naše skúsenosti sú omnoho horšie ako tie vo filme.“
Prci, prci, prcičky sú o tínedžeroch, Ako na vec o tridsiatnikoch. Bolo pre vás jednoduchšie režírovať film o ľuďoch vašej vekovej skupiny?
CHRIS: „Ako na vec bola náročnejšia práca. O čo viac si uvedomujeme, koľko chýb môžeme urobiť, o to ťažšie je nakrúcať film.“
PAUL: „Možno som čudný, ale s problémami hrdinu Ako na vec sa nestotožňujem. On neprechádza krízou stredného veku, jeho problémy sú na úrovni jedenásťročného chlapca.“
Kniha Nicka Hornbyho je o vzťahoch, ktoré stroskotali, a rodinách, ktoré nefungujú. Je tam zúfalstvo, nádej, kritický tón aj trefný humor. Ale prečo ste si Hornbyho knihu vybrali?
PAUL: „Chceli sme priniesť do filmu city, a preto sme museli byť ironickí a cynickí a ukázať Hugha Granta ako povrchného playboya s chybami a omylmi, aby sa mohol na konci dopracovať do iného štádia. Tento film je o reálnom živote.“
Kritici prirovnávajú Ako na vec k Denníku Bridget Jonesovej. Nemýlia sa?
CHRIS: „Mýlia. Bridget Jonesová je milý a vtipný film. Je však staromódny a konzervatívny. Romanca, v ktorej je žena spokojná v momente, keď pre seba nájde muža. Nick Hornby sa viac zaoberá temnou stránkou.“
A čo majú spoločné?
CHRIS: „Sú to britské komédie. Ale ich tón je odlišný. V našom filme nejde o to, aby sa love story na záver naplnila.“
Hugh Grant v postave Willa prišiel na skvelý nápad, ako si nájsť priateľku - začal navštevovať klub osamelých rodičov. Podnikli ste prieskum terénu?
PAUL: „Nebolo to nutné. Poznáme veľa slobodných rodičov.“
Nepokúšal sa Nick Hornby zasahovať do réžie?
PAUL: „Keď sa dopočul, že to chceme nakrúcať, zdesil sa. Potom pochopil, že nám na postavách záleží, ale nakrúcaniu sa aj tak vyhýbal.“
Vyčítal vám niečo neskôr?
PAUL: „Nie. Pochopili sme to, o čom píše. Vieme, čo chce povedať. Je z filmu nadšený. Alebo si možno zahryzol do jazyka a svoje výhrady nám nepovedal.“
Keď ste zo seba vzájomne takí nadšení, sfilmujete aj jeho ďalšiu knihu?
CHRIS: „Máme ho síce veľmi radi, ale neradi sa opakujeme. To by bolo to posledné, čo by sme chceli robiť.“
A čo je prvé?
CHRIS: „Pripravujeme scenár o kurzoch varenia.“
Každá filmárska dvojica má prácu rozdelenú. Ako to vyzerá, keď spolupracujú súrodenci?
PAUL: „Nič si nedelíme. Obaja robíme všetko. Veľakrát sa nezhodneme, ale vždy sme k sebe slušní.“
Chris, vyštudovali ste žurnalistiku, plánovali ste kariéru v diplomatických službách. Ako to, že ste skončili vo filme?
CHRIS: „Žurnalistika mi nešla. A pretože som chcel žiť mimo Spojených štátov, napadlo mi, že budem diplomatom. Musel som sa zúčastniť na testoch, v ktorých som dokazoval, že nie som ani komunista, ani anarchista. Prijali ma, ale mal som rok čakať. Práve počas toho roku som si uvedomil, ako mi nevyhovuje americká zahraničná politika. A tiež, že k väčšiemu balíku peňazí sa dostanem, keď budem nakrúcať hlúpe americké movies.“
Paul, s kým by ste nakrúcali, keby bol brat diplomatom?
PAUL: „S ním. Financoval by mi filmy.“