
Hovorca sekty v Kórei drží v ruke knihu Áno, klonovanie. FOTO – REUTERS
Juhokórejská polícia začala tento týždeň s pátraním, aké nemá v dejinách kriminalistiky obdobu. Má nájsť tehotnú ženu, ktorá v sebe nosí naklonované embryo. Predstavitelia spoločnosti BioFusion tvrdia, že v tele Kórejčanky vzniká nový život. Scéna ako vystrihnutá zo sci-fi literatúry či holywoodskeho filmu.
„Žena je tehotná už dva mesiace a som presvedčený, že na svet privedie zdravé dieťa,“ povedal vo štvrtok v Soule hovorca spoločnosti Kwak Ki-hwa. Žena pricestovala do Kórey pred mesiacom a embryo do jej maternice zaviedli zahraniční odborníci. Viac Kwak neprezradil – predovšetkým, kde teraz je údajná matka. Zvestoval už len, že „večný život je s pomocu vedy možný“.
Južná Kórea je pre BioFusion najvhodnejšou krajinou – zákon tam zatiaľ nezakazuje klonovanie ľudských embryí. Až teraz sa začali zákonodarci ponáhľať s jeho prijatím.
Celý prípad je bizarný aj tým, že je s ním spojená veľmi zvláštna sekta Ra¨eliánske hnutie, ktoré verí, že ľudí vyklonovali mimozemšťania. Tá v roku 1997 založila v Spojených štátoch spoločnosť Clonaid. Juhokórejská pobočka Clonaidu vystupuje pod názvom BioFusion.
Experti na klonovanie majú vážne pochybnosti, či by boli Clonaide a jeho odbočke technologicky schopní klonovať človeka. Vyšetrovatelia už navštívili firmu BioFusion. Zistili, že spoločnosť sa odtiaľ pred niekoľkými dňami odsťahovala. Údajne tam neboli žiadne laboratóriá.
Ešte viac nejasností vnášajú do prípadu aj vyhlásenia vedúcej celého projektu v spoločnosti Clonaid Brigitte Boisellierovej z USA. Medzi ra¨eliánmi má postavenie biskupky. „Asi bol jeden z našich spolupracovníkov príliš horlivý,“ zareagovala na Kwakove vyjadrenia a odmietla ich potvrdiť. Tvrdí ale, že v Clonaide vynašli nové metódy klonovania embryí. Embryo, ktoré by mohlo byť vložené do ženskej maternice, údajne vyklonovali už v októbri. „Naším cieľom je vyklonovať zdravé dieťa.“ Vedeckú verejnosť chce s výsledkami oboznámiť v decembri.
Takmer všetci odborníci klonovanie na reprodukčné ciele rázne odmietajú. Pripomínajú, že klonované zvieratá mali po narodení zdravotné problémy. Slávna ovca Dolly napríklad trpí artrózou, hoci toto ochorenie postihuje ovce až v staršom veku.
Doteraz len spoločnosť Advanced Cell Technologies oznámila, že klonuje ľudské embryo – nie však na reprodukciu, ale na liečenie onemocnení ako Parkinsonova choroba. Rast embrya v laboratórnych podmienkach sa ale po niekoľkých dňoch zastavil. (mch, reuters)