BRATISLAVA - Rada hospodárskej a sociálnej dohody (tripartita) sa včera nedohodla na miere zvýšenia minimálnej mzdy. Zástupcovia odborov presadzovali, aby minimálna mzda od 1. októbra tohto roku vzrástla zo súčasných 4920 korún na 6190, predstavitelia zamestnávateľov trvali na jej maximálnej výške 5320 korún. „Vláda schváli také zvýšenie minimálnej mzdy, ktoré nespôsobí bariéry pri prijímaní mladých ľudí do pracovného procesu,“ uviedol vicepremiér Ivan Mikloš. Podľa neho totiž zvyšovanie minimálnej mzdy vedie k rastu nezamestnanosti mladých ľudí. „Cesta nízkych miezd je cestou do pekla,“ zdôraznil podpredseda KOZ Peter Gajdoš. „Zamestnávatelia by chceli, aby sme mali chudobných zamestnaných a ešte aby zamestnanci z domu donášali nejakú mzdu,“ dodal Gajdoš.
Podľa zástupcu zamestnávateľov Jozefa Kollára môže Slovensko rozdeliť len toľko, koľko sa vyrobí. „Zvýšením minimálnej mzdy sa zvýšia aj odvody, čo malým podnikateľským subjektom spôsobí veľké problémy,“ argumentoval Kollár.
Pri návrhoch na zvýšenie minimálnej mzdy odborári a zamestnávatelia nezhodli ani minulý rok. Po rozhodnutí vlády sa tak minimálna mzda zvýšila od vlaňajšieho októbra z vtedajších 4400 Sk na súčasných 4920 Sk. Vláda vtedy uplatnila koeficient 0,43. Ide o koeficient, ktorý určuje podiel minimálnej mzdy na priemernej mzde v hospodárstve. Keby rovnaký koeficient vláda použila aj v tomto roku, minimálna mzda by sa upravila na 5320 Sk. (sita)