
Vedúci výskumu Václav Hanuliak . FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
ZVOLEN – Už jedenásť sezón prebiehajú na Pustom hrade neďaleko Zvolena archeologické výskumy. Podieľajú sa na nich predovšetkým študenti archeológie z viacerých slovenských vysokých škôl.
Každý rok výskumu prináša zaujímavé objavy. Ako nám povedal vedúci výskumu Václav Hanuliak, k najzaujímavejším patrí odvodňovacia priekopa z 13. storočia či obrovská kamenná cisterna, ktorá slúžila ako rezervoár vody. Získať vodu z geologického podložia, na akom stojí vrch, považovali naši predkovia za nemožné. Studňa neprichádzala do úvahy. Siahli preto po dažďovej vode, ktorú sústreďovali za pomoci mimoriadne prepracovaného systému.
Areál Pustého hradu je svojou rozlohou najväčší v Európe – zaberá približne 7,6 hektára. Niektoré časti dodnes nie sú preskúmané, hustý les môže časom vydať nové tajomstvá. Podľa skúmaní odborníkov bolo toto miesto osídlené už v neskorej dobe kamennej. Najvýznamnejší pre rozvoj hradu bol však nepochybne stredovek.
O Pustom hrade sa medzi študentmi archeológie zvykne hovoriť aj ako o slovenskej Tróji. Prvé výkopové práce uskutočnil znalec stredovekých hradov profesor Könyöki už v rokoch 1886-1899. Väčšina archívnych dokumentov a nálezov je v zahraničí, kde ich odborníci chodia študovať. Najviac materiálov uchováva pamiatkový ústav v Budapešti.
Archeológovia už dlhší čas skúmajú, či sa v areáli Pustého hradu nenachádzal aj Kostol sv. Mikuláša. „Z archívnych materiálov vieme, že to bol najvýznamnejší románsky kostol v regióne. Zatiaľ však presne nevieme povedať, kde stál,“ dodáva dr. Hanuliak. Jedným z možných miest môže byť práve Pustý hrad.
Pri odkrývaní štvorpodlažného paláca odkryli aj priestorovo neveľkú plochu. Mohlo by ísť o malé presbytérium s oltárom, čomu zodpovedá orientácia na východ. Môže však ísť aj o oveľa prozaickejší priestor – visuté WC. Archeológovia sú presvedčení, že časom rozlúštia aj záhadu Kostola sv. Mikuláša. Archeologický výskum financuje v rozhodujúcej miere mesto Zvolen.
KVETA FAJČÍKOVÁ