BRATISLAVA – Hoci o Grékoch odnepamäti platí, ža ak ide o spoločnú vec, urobia všetko pre úspech – prípravy Hier XXVIII. olympiády v Aténach povážlivo meškajú. Presne 748 dní pred otvorením najväčšej športovej slávnosti začiatku milénia môžu usporiadatelia konštatovať iba štyridsaťpercentnú pripravenosť športovísk.
Atény navštívil na 24 hodín, po ceste z dvojdňového istanbulského rokovania exekutívy Európskych olympijských výborov (EOV), generálny sekretár Slovenského olympijského výboru (SOV) Martin Benko. Ako na potvoru, najväčší sklz je vo výstavbe areálov, ktoré nás kľúčovo zaujímajú – vodnoslalomového, kanoistického a streleckého.
V prípade zápolení na divokej vode dokonca uvažujú o ich preradení do španielskeho Seu. Vodnoslalomový štadión je zatiaľ stále iba načrtnutý na rysovacích doskách. „Dva roky pred OH v Sydney sa už v areáli Penrith robili inžinierske práce, v Aténach zatiaľ ukončili iba projekciu,“ informoval M. Benko. „Najväčší problém je vo financiách – zatiaľ čo v Austrálii stálo vybudovanie areálu 4 milióny dolárov, v Grécku sa suma odhaduje na 14 až 18 miliónov.“ Dilema, či má, alebo nemá byť tento šport v programe hier, je stále živá. Ale práve využitosť penrithského areálu, ktorý prináša do pokladnice predmestia Sydney 1,5 až 2 milióny dolárov ročne, hovorí za. Naopak, na ústrednom štadióne OH Australian museli z hľadiska nerentabilitnosti skresať 110-tisícové hľadisko na polovicu.
Kanoistom v Maratónskom zálive síce už športovisko pripravili, ale organizátori dodatočne odhalili problémy s vodou. Strelnica by zase mala byť na mieste starého aténskeho letiska, ktoré je však dodnes funkčné na vojenské účely. M. Benko pripomenul, že aj ústredný Olympijský štadión potrebuje rekonštrukciu. Postavili ho totiž v roku 1982. Olympijská dedina bude priestrannejšia ako v Sydney, plánujú v nej výborné podmienky na prípravu na dvoch moderných štadiónoch, ale situovali ju do seizmicky rizikovej oblasti.
Podľa M. Benka sa organizátorom nedarí uspokojivo napredovať ani v oblasti ubytovania návštevníkov hier mimo olympijskej dediny. „Stále chýba približne 6000 lôžok pre členov olympijskej rodiny a ďalších 2500 pre zástupcov médií. Grécko zažíva mohutnú recesiu v turistickom ruchu a domáce firmy preto nemienia investovať do výstavby nových kapacít,“ vyhlásil Benko. Ubytovacie ceny počas olympiády odhadujú na astronomických 500-600 dolárov za noc v dvojlôžkovej izbe. (pf)