BRATISLAVA – Tretina až polovica ľudí, ktorí na Slovensku utrpia ťažký úraz, zomrie. Nedostanú primeranú prvú pomoc, a ak sa aj dostanú do nemocnice, ani jedna nie je schopná zvládnuť mnohé život ohrozujúce zranenia podľa súčasných medicínskych požiadaviek.
Komplexné úrazové pracovisko, ktoré by sa mohlo veľmi priblížiť k týmto požiadavkám, malo byť v Bratislave-Ružinove. Vláda prisľúbila, že si naň požičia. Pred dvoma mesiacmi sľub zrušila.
Ružinovská nemocnica už pred troma rokmi spracovala projekt na dobudovanie traumatologického pracoviska. „Sme najdostupnejšou bratislavskou nemocnicou, ľahko prístupnou po cestách aj vrtuľníkom. Do Petržalky treba ísť cez mosty, Kramáre sú na kopci, v zime je tam doprava sťažená, pôvodná fakultná je v centre mesta,“ hovorí prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny LFUK Karol Kálig.
Plán na dobudovanie Ružinova ako nemocnice s komplexným úrazovým programom schválilo aj ministerstvo zdravotníctva. Vlani v zime, keď minister Kováč zlúčil Ružinov s Fakultnou nemocnicou, prisľúbil podporovať rozvoj nemocnice a jej zameranie na chirurgiu a traumatológiu. Potrebných 112 miliónov malo prísť spolovice zo štátneho rozpočtu, spolovice ako úver z Rozvojovej banky Rady Európy.
Uznesením z 5. júna však vláda rozhodnutie o úvere na návrh ministra Kováča zrušila.
Minister viackrát slovne podporil úrazový program a lekári preto dúfajú, že sa naň nájde aspoň toľko peňazí, koľko je vyčlenených v štátnom rozpočte. Inak by mali pocit, že ich návrh na riešenie úrazov v Bratislave, ktorý dôkladne pripravovali, ministra nepresvedčil. „Projekt sa dá zhrnúť do otázky Prečo tretina ťažko zranených zomiera celkom zbytočne?“ hovorí Kálig.
Ignorovanie traumatologického programu by mnohí ružinovskí zdravotníci pokladali za určitú osobnú pomstu ministra Kováča. „Je to odplata za to, že sme sa bránili nekoncepčnému prístupu k zlúčeniu?“ hovorí Kálig.