Bratislava 26. júla (TASR) - Neinformovanosť a nekvalifikovanosť odzrkadľujú vyjadrenia riaditeľov šiestich úradov samosprávnych krajov, ktorí poukázali na odmietavý postoj rezortu školstva riešiť problém zadlženosti škôl a školských zariadení.
Zároveň ich slová svedčia aj o nepripravenosti vyšších územných celkov (VÚC) prevziať školstvo do svojej pôsobnosti, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré dnes TASR poskytol riaditeľ tlačového a informačného odboru ministerstva školstva Leopold Moravčík.
Vláda k 1. júlu splatila dlhy škôl a školských zariadení za rok 2001. Splatiť dlhy za prvý polrok tohto roku bude podľa Moravčíka až po ich celkovom vyhodnotení. Preto v súčasnosti rezort vyčísľuje výšku finančných prostriedkov a bude požadovať ich pridelenie od ministerstva financií, prípadne od vlády.
Suma by mala byť známa do konca júla. Ak rezort financií nenájde prostriedky na ich splatenie, vzniknutou situáciou sa bude v auguste zaoberať vláda.
Od roku 1996 sú základné, stredné školy a školské zariadenia financované z rozpočtových kapitol príslušných krajských úradov. Ministerstvo školstva po tomto roku nedisponuje prostriedkami na financovanie týchto typov škôl, pripomína Moravčík v stanovisku.
Riaditelia šiestich úradov samosprávnych krajov sa stretli vo štvrtok v Banskej Bystrici. Šéfovia zostávajúcich ďalších dvoch sa ospravedlnili. Okrem iného na ňom konštatovali, že hrozbou pre spomínané zariadenia je najmä takzvaná skrytá zadlženosť škôl a školských zariadení. Preto je veľmi pravdepodobné, ako povedal riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Mráz, že niektoré školské zariadenia nebude možné v novom školskom roku prevádzkovať. V niektorých regiónoch to môže postihnúť až polovicu zariadení.