BRATISLAVA – Protimonopolný úrad rozhodol, že Tlačová agentúra SR zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu. Podľa úradu štátna agentúra predáva od roku 1999 svoje produkty pod cenu, jej tržby sú neprehľadné, klientom nedávala možnosť vybrať si len to, čo potrebujú, a odmietla predať svoj servis konkurencii. TASR dostala polmiliónovú pokutu a tento stav musí odstrániť do šiestich mesiacov.
Ceny, ktoré agentúra dohodovala so svojimi odberateľmi, boli veľmi nízke, nedosahovali ani úroveň nákladov. „Stanovenie nezvyčajne nízkych cien v zmluvách s odberateľmi zo strany TASR nemá povahu krátkodobej zľavy za poskytnuté spravodajstvo, ale je zamerané na vytlačenie konkurentov z trhu,“ píše sa v rozhodnutí úradu. V minulom roku skončila agentúra so stratou 18,4 milióna korún.
Proti verdiktu sa môže agentúra do 15 dní odvolať. Podnet na štátnu TASR podala pred dvoma rokmi konkurenčná agentúra SITA. Na rozdiel od TASR, príspevkovej organizácie napojenej na štátny rozpočet, SITA je odkázaná len na podnikateľské príjmy.
Cenu za svoj informačný servis stanovovala TASR každému odberateľovi jednotlivo. „Výsledná cena je závislá najmä od veľkosti nákladu, dosahu vysielania, sledovanosti, solventnosti odberateľa,“ zdôvodnila svoju cenovú politiku.
Protimonopolný úrad upozorňuje aj na neprehľadnosť tržieb TASR. Podobný záver urobilo nedávno po kontrole v agentúre i ministerstvo financií. „Upozorňujeme, že TASR nevedie osobitné účtovníctvo za jednotlivé druhy služieb, a preto nie je možné urobiť podrobnú analýzu cien za jednotlivé služby konkrétnym odberateľom,“ píše sa v materiáli ministerstva.
Úrad zistil aj ďalšie porušenia pravidiel hospodárskej súťaže. Obchodným zvykom je, že médiá si môžu vybrať druh agentúrneho spravodajstva, o ktoré majú záujem. TASR to neumožňovala, spravodajský servis predáva v jednom balíku. Potvrdil to aj prípad denníka Nový Čas. Denník chcel odoberať len domáce, obrazové a TOP spravodajstvo. Agentúra mu to umožnila až po dlhých rokovaniach.
Zneužitím dominantného postavenia je podľa úradu aj to, že TASR v roku 2000 odmietla poskytnúť konkurenčnej SITA cenovú ponuku a podmienky na odber svojho spravodajstva. V spomínanom období bol generálnym riaditeľom TASR Ivan Čeredejev, ktorého pred mesiacom vláda odvolala.
MIRKA HOROBOVÁ