
záujem, ktorého hmatateľným efektom sú objednávky, riaditeľ Knižného klubu Index Ján Šmelko.
V bode nula však už prichádza ďalšie číslo a s ním inovovaná, stále bohatšia a pestrejšia ponuka dobrého čítania. Tak je to aj v najnovšom, letnom (v poradí štvrtom) čísle. Knižný klub Index, ktorý je súčasťou Združenia nezávislých vydavateľov Index - zakladajúci členovia Archa, Aspekt, Drewo a srd, Kritika & Kontext, L.C.A., Prístrojová technika a spriaznené vydavateľstvá Kalligram a Knižná dielňa Timotej - totiž selektuje aj výber titulov z niekoľkých desiatok ďalších slovenských vydavateľstiev v duchu indexovej línie.
„Z vyše dvoch stoviek kníh z asi päťdesiatich vydavateľstiev nemožno nespomenúť novú prózu Jaroslavy Blažkovej Svadba v Káne Galilejskej, dlho očakávanú knihu Pavla Rankova My a oni / Oni a my či neznámu erotickú básnickú zbierku Egona Bondyho Deník dívky,“ hovorí jeden zo zostavovateľov katalógu Peter Šulej, ktorý sa predstavuje novou prózou Elektronik Café. „Novinkou je rubrika Klasika, horúcimi aktualitami Harrowerova hra Nože v sliepkach, čerstvo premiérovaná na Malej scéne Slovenského národného divadla, či básne Poľky Ewy Lipskej, prezentované v Bratislave pred pár dňami.“
Členstvo v knižnom klube (podmienkou je objednanie aspoň jednej knihy) prináša nielen desaťpercentnú zľavu oproti kníhkupectvám a viacero možností výhier, ale v neposlednom rade šancu objednať si tituly, ktoré z pultov už dávnejšie zmizli. Ján Šmelko: „Od jesene sme získali takmer dvetisíc členov, v poslednom čase si na základe inzercie objednalo katalóg dvetisícpäťsto ľudí, z ktorých sa, verím, mnohí stanú ďalšími členmi.“ Hoci klub sa orientuje najmä na konkrétnych jednotlivých čitateľov, oslovuje postupne aj všetky knižnice, základné a stredné školy, teraz chce rozšíriť svoj záber na nemocnice, vojenské útvary i farské úrady.
Klub, ktorý existuje vďaka finančnej podpore holandskej vlády, programu Matra Fund for Central and East European Book Projects, ako aj Nadácii pre podporu občianskych aktivít, by momentálne dokázal pokryť asi sedemdesiat percent prevádzkových nákladov. Najväčšou položkou je príprava, tlač a distribúcia katalógu, jedno číslo vyjde na zhruba 450-tisíc korún.
Určiť jednoznačne počet členov, ktorý zaručí budúcu finančnú samostatnosť, nie je jednoduché. „V dlhodobom výhľade by ich malo byť do desaťtisíc, ale naša životaschopnosť závisí aj od veľkosti objednávky. V súčasnosti je jej priemerná výška sedemsto korún,“ vraví Ján Šmelko.
Holandský grant vyprší koncom budúceho roku. „Dovtedy už musíme byť sebestační.“ Neľahký cieľ na slovenskom knižnom trhu (nota bene pre zásielkovú distribučnú sieť s takýmto repertoárom literatúry), no Knižný klub Index sa k nemu sľubne približuje každým číslom svojho katalógu.
ALEXANDER BALOGH