Cesta je pokračovaním projektu Tramtária 7 summits. Po jesennej výprave na exotickú horu Carstensz pyramíd v Oceánii smeruje Hámor na Mount McKinley (6194 m).
„V rámci aklimatizácie by som šiel hore normálkou, v pláne je potom Messnerova cesta. Ale mám aj jeden tajný variant. Casinov pilier, čo je najpriamejšia cesta na vrchol, pekné a ťažké lezenie,“ hovorí hlavný aktér projektu Sedem vrcholov. Tvrdí, že aj v prípade Aljašky je prvoradý kopec, teda športový cieľ, až potom všetko ostatné. „Samozrejme, že sa na Aljašku teším, ak naplním športové ambície, potom bude čas hrať sa na dobrodruha a londonovsky objavovať čaro krajiny,“ hovorí P. Hámor.
„Na východ, do Ázie a Himalájí chodím rád. Je to lezecky zaujímavé, ale fascinujúce sú aj krajiny, ľudia, spôsob života. Amerika ma až tak nevzrušuje,“ priznáva P. Hámor. Ešte v auguste by chcel rozšíriť sériu dosiahnutých vrcholov o Elbrus a na prelome rokov by rád spojil cestu do Antarktídy (Mt. Vilson) s expedíciou do Južnej Ameriky (Aconcaqua).
Pôvodne ho pri ceste na Aljašku mal okrem Barabáša sprevádzať cestovateľ z Brna Rudo Švaříček. Práve s ním absolvoval Hámor prvú zo série ciest Sedem vrcholov. „Žiaľ, z našej spoločnej cesty po Novej Guinei mu zostali dozvuky - malária,“ vysvetľuje Hámor. Odchádza teda s P. Barabášom, známym tvorcom filmov z horského prostredia, ktorý pripravuje o projekte Sedem vrcholov dokument.
„Vybrali sme si termín, keď je menej snehu. Lenže tam je to s počasím vždy lotéria. Hovorí sa, že štandard na Aljaške je - veľmi zle. Len niekedy je akási diera v tomto zlom počasí a práve tú by sme chceli vystihnúť,“ dodáva P. Hámor. Projekt, v ktorom chce Hámor vyjsť na najvyššie body siedmich kontinentov, by mal zavŕšiť na jeseň 2002.
MIRA KOVÁČIKOVÁ