Do 27. októbra 2011. si návštevníci môžu pozrieť výber z tvorby členov Asociácie maďarských ilustrátorov v rámci XXII. Medzinárodnej súťažnej prehliadky originálov ilustrácií kníh pre deti Bienále ilustrácií Bratislava na 2. poschodí Kultúrneho inštitútu Maďarskej republiky v Bratislave na Palisádach 54.
Výstava, ktorej spoluorganizátorom je Bibiana – medzinárodný dom umenia pre deti cielene prezentuje najnovšie tendencie najmladších maďarských ilustrátorov, ale do výberu sa dostali aj najvýznamnejší predstavitelia strednej generácie výtvarníkov.
V roku 2010 na XVII. Medzinárodnom knižnom festivale v Budapešti získala Kinga Rofusz cenu Ilustrátor roka za ilustrácie ku knižke Irijám a Jonibe. (Na snímke vľavo)
Na 3. Bienále úžitkového umenia organizovanom Slovenskou výtvarnou úniou tento rok dostali pozvanie aj mladí umelci z krajín V4. Spoločným menovateľom maďarských umelcov je, že majú menej ako 35 rokov, čiže ide o mladých, ale všeobecne uznaných autorov.
Gergely Kápolnás navrhuje ležiace bicykle inšpirované aerodynamickými telami najrýchlejších exotických zvierat. „Dýchajúci kabát” Nóra Juhász prezrádza veľký zmysel pre formu a farby ako aj znalosť najnovších technológií.
Maďarskí dizajnéri sa podobajú aj v tom, že nimi vyrobené úžitkové predmety vznikajú predefinovaním a aktualizovaním tradícii a využitím mimoriadne zaujímavých technologických inovácii. Výstava trvá do 30. októbra 2011 a môžete si ju pozrieť denne medzi 12.00-18.00 v Galérii Slovenskej výtvarnej únie hodinou na Dostojevskom rade 2.
Sklárska výtvarníčka Dorottya Nagypál pracuje s hravými motívmi a so svetlom. Jej predmety sa vynímajú v oblasti bytovej kultúry (na snímke vpravo).
Medzinárodný projekt s názvom Posterium – výstavy plagátov vznikol z iniciatívy umeleckého združenia TypoDesignSlovakia v spolupráci s Poľským inštitútom. Pozvanie vystavovať prijali svetoznámi umelci a projekt POSTERIUM bude postupne prezentovať ich tvorbu ako spoločné humanitné posolstvo po veľkých mestách Európy.
István Orosz chápe svoje umenie ako istý spôsob útoku na oko diváka (na snímke vľavo).
Na premiére projektu v Bratislave svoju tvorbu v podobe umeleckých posterov predstavujú špičkové osobnosti súčasnej svetovej vizuálnej komunikácie a grafického dizajnu, medzi nimi aj maďarský profesor István Orosz.
Svet tajomných optických ilúzií a vizuálnych klamov je rozsiahlym tvorivým priestorom výtvarníka Istvána Orosza z Budapešti, ktorého diela sú často spájané s postmodernizmom, pretože často vychádza z citátov z histórie vo forme štylizovaných sebareflexií.
Ako svetoznámy grafik a vo svete oceňovaný autor i režisér animovaných filmov predstavuje v Bratislave aj túto významnú časť svojej tvorivej práce. Autorom a kurátorom projektu je Dušan Junek z Bratislavy. Výstava potrvá do 28. októbra a môžete si ho pozrieť v Galérii Poľského Inštitútu na Námestí SNP 27. v Bratislave.
Autor: Margit Garajszki