
FOTO - Archív
PHILADELPHIA, BRATISLAVA - Vo veku 73 rokov zomrel v utorok americký židovský spisovateľ Chaim Potok, ktorý sa preslávil románom Vyvolení. Roku 2000 mu zistili rakovinu. Chaim Potok sa narodil 17. februára 1929 v newyorskom Bronxe v ortodoxnej rodine prisťahovalcov z Poľska ako Herman Harold Potok.
Čítať Chaima Potoka znamená ocitnúť sa vo svete ortodoxných Židov a židovskej histórie. Sám Potok pôsobil v päťdesiatych rokoch na bojisku kórejskej vojny šestnásť mesiacov pôsobil ako rabín. Slávny sa však stal nielen ako súčasný filozof a židovský mysliteľ, ale tiež ako autor próz, v ktorých opisoval dilemu ortodoxných chasidov žijúcich v úspechom opojenej a konzumnej Amerike. V románoch Na začiatku, Volám sa Ašer Lev, Dar Ašera Leva, Brány novembra sú kostrou príbehu vzťahy medzi otcami a synmi - úplne v duchu židovskej tradície, v ktorej je generačná nadväznosť mužských potomkov aj väzba učiteľa a žiaka veľmi dôležitá.
Svoj dnes asi najslávnejší románový debut nazval Vyvolení. K čomu a v čom vyvolení? - pýtali sa ho americkí novinári. „Povedať, že Židia sú vyvolení k utrpeniu, je absurdné: znamená nechápať, že Židia si utrpenie nezvolili, ale, že im ho prisúdili iní. Pojem vyvolenosti v staroveku pestovali Egypťania či Rimania. Znamenal, že daný národ si bohovia vyvolili so zvláštnym zámerom. A poznali ho aj izraeliti - z ich náboženstva sa vyvinulo to, čo nazývame judaizmom - a z judaizmu zasa kresťanstvo a islam, z čoho plynie, že židovská história sa od svojich začiatkov až dodnes vyvíjala nepretržite. Keby sa rovnako živo zachovali ostatné náboženstvá, hovorili by sme teraz trebárs aj o Egypťanoch ako o vyvolenom národe. Židia sa považujú za vyvolený národ, lebo ich história - nech už z akéhokoľvek dôvodu - dodnes pokračuje.“ (puk)
FOTO - AP