ie.
Príčinou finančných ťažkostí je masívny rozvoj úverov počas predchádzajúceho hospodárskeho rozmachu. Od roku 1990 sa úverová zaťaženosť amerického súkromného sektora, podnikov a štátu takmer strojnásobila. Zadlženosť dnes predstavuje trojnásobok hrubého domáceho produktu Spojených štátov. Londýnsky analytik Nomury Andrei Ilyin upozornil, že takáto vysoká miera zadlženosti by mohla Ameriku umŕtviť na celé desaťročie. Je to bublina, ktorá sa vytvorila počas ekonomického boomu a bude trvať dlho, kým spľasne.
Die Welt zverejnil zoznam štyroch desiatok najviac ohrozených firiem. Vychádzal pritom z porovnania zadlženosti, obratu, zisku, vlastného kapitálu a ich vzájomných pomerov. Až 46 percent z päťstovky najväčších spoločností dopadlo v hodnotení analýzy zle. Ak nedosiahnu výraznú zmenu v tržbách alebo keď nezískajú čerstvé peniaze z burzy či od bánk, hrozí im konkurz, tvrdí Die Welt. Za najviac ohrozené odvetvie považuje telekomunikácie, ale upozorňuje, že aj v ostatných odvetviach prerástli mnohým spoločnostiam dlhy cez hlavu. V zozname ohrozených nechýbajú také značky ako Coca-Cola, U. S. Steel či AT&T.
V súlade s pesimistickými prognózami prebiehajú burzové obchody. V utorok klesli americké akcie na päťročné minimá. Bezprostredným dôvodom výpredaja akcií boli štvrťročné výsledky hospodárenia niektorých firiem. V priebehu jedného dňa klesol technologický index Nasdaq o 4,18 percenta, Dow Jones o percento, S&P 500 o 2,7 percenta. Všetky indexy sú na hodnotách, ktoré boli aktuálne pred dvomi až piatimi rokmi. V reakcii na vývoj v USA utrpel straty aj japonský trh. Včera uzatváral index Nikkei obchodovanie prvýkrát od februára pod hranicou 10-tisíc bodov. Podobne aj európske burzy zápasia s medveďou náladou.
V snahe upokojiť Európanov včera mimoriadne prehovoril šéf európskej komisie Romano Prodi. „Reálna ekonomika Európskej únie je v dobrom stave, Naše podniky sú zdravé, naše kľúčové hospodárske údaje sú solídne,“ vyhlásil. Napriek tomu cíti aj v Európe nervozitu. Potvrdil to čerstvý prieskum v Nemecku, ktorý poukázal na rastúci pesimizmus medzi tamojšími topmanažérmi. „Obchodníci a priemyselníci neveria, že nemecké hospodárstvo nastúpi trvalú cestu obnovy,“ konštatuje prieskum.
Firmy zo zoznamu ohrozených
- Nortel Networks telekomunikácie
- US Airwais letectvo
- AT&T telekomunikácie
- Deere priemysel
- Nextel telekomunikácie
- Coca-Cola potravinárstvo
- U. S. Steel hutníctvo
- JDS Uniphase telekomunikácie
- Ford automobily
Zdroj: Die Welt
Autor: jj