
Vicepremiér Ivan Mikloš a ministerka privatizácie Mária Machová sa zhodli, že zabezpečenie kurzových rizík pri predaji SPP bolo nemožné. FOTO - TASR
Podľa Mikloša si vláda vybrala cestu takzvaného prirodzeného hedgingu. „Spočíva v tom, že zhruba polovicu z výnosov z privatizácie máme v dolároch a druhú polovicu v eure. Tým sa prirodzene a zadarmo kompenzujú kurzové výkyvy medzi dolárom a eurom,“ povedal Mikloš. Výsledkom má byť to, že po zohľadnení všetkých privatizačných príjmov, vrátane peňazí za SPP, nedochádza v dôsledku kurzových pohybov k nižšiemu výnosu.
Viacerí kritici vlády a privatizačného poradcu upozorňujú, že z niekoľkých teoretických možností zabezpečenia sa dalo spraviť zabezpečenie prostredníctvom eura. Mohlo mať podobu termínového obchodu, v ktorom by sa dopredu dohodol predaj dolárov za eurá vo výhodnejšom kurze ako je dnes. Podľa dílerov by sa dal takýto kontrakt uskutočniť na svetových devízových trhoch a jeho cena by sa pohybovala v stovkách miliónov korún. Díler Istrobanky Alexander Drnaj si myslí, že strata z toho, že sa takéto zabezpečenie nepripravilo, je približne desať miliárd korún.
Ministerka privatizácie Mária Machová však tvrdí, že takýto postup nebol možný. Náklady na zabezpečenie kurzu by sa podľa nej museli hradiť buď z rozpočtu FNM alebo zo štátneho rozpočtu. Prekážkou však bola legislatíva. „Zákon, ktorý upravuje aj príjmy z privatizácie, takýto náklad jednoducho neuznáva. Ani štátny rozpočet nepočíta s takýmito nákladmi,“ povedala Machová.
Vicepremiér Ivan Mikloš napokon odhadol, že výsledkom nepriaznivého vývoja pohybu kurzu je pokles výnosu o 7,7 miliardy korún. Spochybnil tak doterajšie odhady, ktoré hovorili o deviatich miliardách. Zopakoval, že tieto straty čiastočne zníži úprava ceny, ktorá vyplýva z dobrých hospodárskych výsledkov SPP v prvom polroku. Investori by na základe neho mali doplatiť k cene SPP približne tri miliardy korún. Znamená to, že výnos z predaja 49-percentného podielu v plynárňach dosiahne 124 miliárd korún.
JURAJ JAVORSKÝ