
FOTO – ARCHÍV TASR
é balóny,“ hovorí dekan z pútnickej obce Gaboltov, kde sú pravidelné púte veriacich.
Pútnické miesta, na ktoré chodí tisíce ľudí, nemajú žiadne zisky z občerstvenia ani z ubytovania pútnikov. Púť trvá najviac dva dni, zvyčajne sobotu a nedeľu, celú noc trvá duchovný program. Pútnici prídu autami či autobusmi, zúčastnia sa na časti programu a hneď sa vracajú domov. Koho premôže spánok, uloží sa na lúke a v lese okolo pútnického chrámu. Organizované skupiny spia napríklad v školách, menšie skupinky na privátoch. „Ubytovanie v súkromí funguje, ale nikto za to od pútnikov nepýta peniaze,“ hovorí starosta Gaboltova Jozef Ščešňák.
Mnohé pútnické miesta sú v krásnych regiónoch, kde by sa ubytovanie dalo využiť aj inokedy, nielen počas púte. Rozvíja sa však veľmi pomaly. Rajecká Lesná okrem toho, že je pútnickým miestom, od roku 1995 láka návštevníkov aj Slovenským betlehemom, v zime sa tu dá dobre lyžovať. Ubytovacie kapacity sa však obdobiu zatiaľ neprispôsobili. „Ubytovanie v súkromí ľudia nemajú. Ak sa ľudia pýtajú, posielame ich do Rajca alebo do Žiliny,“ hovorí obyvateľka Rajeckej Lesnej.
Nocľah nezoženiete ani v dedinke Úhorná v rožňavskej diecéze, hoci okrem každoročnej púte začiatkom augusta sa tam dá výborne kúpať a chodiť do okolia na túry. V Gaboltove uvažujú, že penzión alebo hotel by sa zišiel. „Využili by sme ho, sme prihraničná obec, do Poľska je to vzdušnou čiarou len dva kilometre,“ hovorí starosta.
Veľké pútnické miesta sú už väčšinou pripravené aj na hygienické zabezpečenie, v Levoči napríklad postavili pútnický dom. Obec a farnosť spolupracujú aj pri zabezpečení prenosných toaliet. (mar)