
Trenčianska Pohoda – po rokoch sa prístup mesta k festivalu zmenil. Učí sa s ním nielen žiť, ale aj ho využiť.
FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Veľké hudobné festivaly v prírode nemajú u nás dlhú tradíciu a donedávna sa z nich otcovia miest ani veľmi netešili. Báli sa neporiadku, hluku, asociálnych živlov. Dnes sa nimi mestá občas aj pochvália. Napríklad informácie o trenčianskom festivale Pohoda boli aj na medzinárodnom turistickom veľtrhu v Brne.
Práve mesto Trenčín bolo v minulosti známe zdržanlivosťou k najväčšiemu letnému hudobnému festivalu. Podľa organizátora Pohody Miša Kaščáka „vo svete bývajú mestá partnermi organizátorov takýchto podujatí, u nás o tom musíme presviedčať. Ale zlepšuje sa to. Mesto nás teraz prijíma aspoň deklaratívne. Ešte pred troma rokmi sme takmer nedostali povolenie na rušenie nočného pokoja, teraz je to lepšie. Poznám však aj mestá, kde je to ešte lepšie – dávajú zadarmo areál i plno služieb. Vedia, že pre domácich to má neoceniteľný propagačný, ekonomický a kultúrny význam.“
Za nezmysel považuje poplatok zo vstupného. V tomto sa však dohodli. V roku 1999 im ho mesto odpustilo a vlani a v tomto roku to organizátori kompenzujú vybudovaním ihriska. Aj trenčiansky primátor Jozef Žiška už vidí hlavne kladné stránky Pohody: „Je to vo svojej podstate veľmi dobrá propagácia mesta i v medzinárodnom kontexte.“
Výbornú súhru s mestom si chvália organizátori Klikkfestu v Nových Zámkoch. Podľa organizátora Petra Kisa „mesto bolo stopercentným partnerom a v budúcnosti by mohlo z toho vyťažiť oveľa viac pre cestovný ruch. Najväčšie problémy sme mali so štátnymi orgánmi – políciou, hygienou. Nariadili nám rozbor vody, ktorú pije inak celé mesto“.
Prešov má v tohtoročnom kultúrnom lete dva hudobné festivaly East Side music a Festival dobrej hudby – Sigord 2002, ale samo tiež organizuje podobné akcie. Predajcovia občerstvenia sú radi. „Určite sa to oplatí robiť,“ povedal Michal Gima, podnikajúci v pohostinských službách. „Ak je dobré počasie, tržby sú skvelé. Zlé počasie sa rovná absolútnemu riziku, je to hop alebo trop“.
Pozoruhodný festival býva aj v najvýchodnejšej obci Nová Sedlica pri Snine. Iniciovala ho skupina Iné kafe a získala podporu aj na obecnom úrade. „Výborná vec. Prišlo cez tisíc ľudí, obec má pritom 327 obyvateľov,“ hovorí starosta Michal Rumčák a dodáva, že festival pomáha agroturistike. „Vedia o nás už na celom Slovensku.“ (frk, ru)