V Egypte monarchiu vystriedal socializmus

Oficiálne bola monarchia v Egypte zrušená v roku 1953, táto arabská krajina na severe Afriky je však v skutočnosti bez kráľa presne 50 rokov. 23. júla 1952 egyptský dôstojník Gamál Abíd Násir zmenil chod histórie a na čele tzv. skupiny slobodných dôstojní


FOTO - ARCHÍV


kov donútil kráľa Farúka abdikovať a odísť do exilu. Charizmatický Násir potom riadil Egypt - cez socialistické hospodárske reformy, nepriateľstvo k Izraelu a myšlienky panarabizmu - takmer dvadsať rokov. Bol jedným z najvýraznejších arabských vodcov modernej histórie a medzi Egypťanmi žije jeho legenda dodnes.

Farúk, o ktorom sa dá veľmi málo povedať ako o panovníkovi (na trón nastúpil v roku 1937), sa preslávil vlastne až po abdikácii. Miloval kasína, rýchle autá, krásne ženy a dobré jedlá a všetko si doprial veľkým dúškom, až do svojej smrti na infarkt v roku 1956.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Egyptu zanechal dedičstvo chaosu, korupcie a biedy. Z neho začína nový vládca Násir budovať svoj arabský socializmus - založený na rovnostárstve a sociálnej politike.

Prvým prezidentom Egyptu sa stal v roku 1956, dovtedy vládol spolu s generálom Muhammadom Nadžíbom. Po pokuse o atentát na jeho osobu v roku 1954 posiela Nadžíba do väzenia a preberá od neho funkciu premiéra.

Násir ako prvý vyslobodil Egypt z vazalstva cudzích mocností. Egypt bol striedavo pod nadvládou Osmanskej ríše a Británie. Panovníci desaťročia vykonávali len akúsi úlohu miestodržiteľov. Dokonca ešte aj panovnícky rod mal cudzí pôvod. Na jeho počiatku bol dôstojník Osmanskej ríše Muhammad Alí. Albánec, ktorý v 19. storočí dobyl od Britov krajinu Nílu a potom ju dostal za odmenu.

SkryťVypnúť reklamu

Násir oživil arabskú hrdosť, ktorá krátko predtým utrpela pre porážku v prvej izraelsko-arabskej vojne v roku 1948. On tam utrpel zranenie.

Spočiatku hlásal neutralitu, obracal sa rovnako na Východ ako na Západ, ostal však vždy odhodlaným protivníkom Izraela. Spolu s Juhosláviou, Indiou a Indonéziou založil hnutie nezaangažovaných štátov, ktoré malo byť protiváhou proti obom superveľmociam.

Svoju revolúciu a panarabské myšlienky šíril po celom arabskom svete. Pod jeho vedením sa Sýria a Egypt na tri roky spojili do jedného štátu (1958 až 1961). Vždy odhodlane kritizoval skorumpovanosť monarchií a v 60. rokoch posiela do Jemenu vojská, aby bojovali proti monarchistom podporovaným Saudskou Arábiou.

Keď sa vzťahy vyostrili a studená vojna rozdelila Blízky východ, Egypt sa postupne stal závislým od sovietskej pomoci. Násir vtedy už ohnivými prejavmi brojí proti západným krajinám. V arabskom svete to bolo nesmierne populárne. V roku 1956 prešiel od slov k činom.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzbrojil sa zbraňami vyrobenými hlavne v bývalom Československu a keď USA a Veľká Británia odmietli financovať výstavbu Asuánskej priehrady na Níle, znárodnil spoločnosť prevádzkujúcu Suezský kanál. Z jeho výnosov chcel financovať výstavbu gigantického vodného diela.

Egypt tým vtiahol do ozbrojeného konfliktu s Veľkou Britániou, Francúzskom a Izraelom. Na čas prišiel o Sinajský polostrov a pásmo Gazy, ktoré obsadila izraelská armáda. Keď Sovieti pohrozili priamou intervenciou, na nátlak amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera sa Izrael stiahol. Násir vyhral a bol na vrchole svojej moci a popularity.

O toto územie i časť legendy prišiel o desať rokov neskôr. Arabskí spojenci utrpeli zdrvujúcu porážku v šesťdňobvej vojne v roku 1967, po ktorej Násir ponúkol svoju rezignáciu. Egypťania ju neprijali a na čele krajiny ostal až do svoje smrti v roku 1970.

SkryťVypnúť reklamu

Násir vôbec nepripomínal ostatných socialistických revolucionárov ani vodcov. Mal temperamentný zjav s tvárou hollywoodskej hviezdy, často fotografovanou. Pre jednoduchý pôvod si dokázal získať obyčajných ľudí.

V roku 1952 uskutočnil pozemkovú reformu, zrušil veľkostatky a prerozdelil pôdu bezzemkom, čím zdvihol životnú úroveň na chudobnom vidieku. Znárodnil bankovníctvo, priemysel a veľkostatky. Ale rovnako, ako všetky socialistické režimy, nedokázal garantovať trvalú prosperitu.

Pamätníci mu vyčítajú deficit demokracie, jeho tvrdú ruku však pocítili hlavne islamskí extrémisti. Radikáli z Moslimského bratstva sa ho pokúsili zbaviť atentátom, čo mu dalo zámienku na krvavé prenasledovanie.

Násirov nástupca Anvar Sadat v roku 1977 ako prvý arabský vodca ponúkol Izraelu mier. Dnes je Egypt na čele s Husním Mubarakom dôležitým spojencom Západu a druhým najväčším odberateľom americkej pomoci po Izraeli v oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Zajtra - Evita Perónová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu