WASHINGTON – Veľké investičné banky dlhé roky pomáhali zbankrotovanej spoločnosti Enron Corp miliardovými úvermi pomocou údajne maskovaných komoditných transakcií. Toto zistenie Stálej vyšetrovacej podkomisie Senátu približuje Wall Street k pádu Enronu.
Komisia zistila, že Enron v rokoch 1992 až 2001 získal 8,5 miliardy dolárov od Citigroup a J.P. Morgan Chase & Co., ktoré za tieto transakcie získali obrovské provízie a vysoké úroky. Komisia v priebehu tohto a budúceho týždňa predloží Kongresu výsledky vyšetrovania, ktoré by mali vniesť viac svetla do tohto škandálu.
Podľa jej údajov komoditné transakcie boli označované za tzv. predplatené a Enron zaúčtoval príjmy z nich ako hotovostný tok z bežnej činnosti, hoci ich mal zaúčtovať ako dlh.
„Konkrétne finančné inštitúcie sa na nich zúčastňovali vedome a teda zorganizovali transakcie, ktoré predstavitelia Enronu použili na zatajenie dlhov a zlepšovanie finančnej situácie oproti tomu, aká v skutočnosti bola,“ citovala komisiu agentúra Reuters.
Okrem Citigroup a JP Morgan Chase sa na menších transakciách v hodnote miliardy dolárov zúčastnili aj Credit Suisse Group, Barclays, FleetBoston Financial Corp., Royal Bank of Scotland Group a Toronto-Dominion Bank.
Hovorca JP Morgan sa zatiaľ k záležitosti nevyjadril, hoci upozornil, že takéto transakcie sú bežnou praxou a sú v súlade s účtovnými normami. V podobnom duchu reagoval aj hovorca Citigroup Dan Noonan, ktorý uviedol, že tieto transakcie boli v danom čase opodstatnené informáciami od Enronu.
Komisia Senátu zároveň zistila, že celkový dlh Enronu v roku 2000 by bez týchto transakcií bol o 40 percent vyšší a príjmy z prevádzky o polovicu nižšie, takže spoločnosť bola schopná udržať si úverový rating a cenu akcií. Podľa jej názoru banky toto vedeli, a preto pomohli Enronu zatajiť dlh tým, že mu umožnili komplexné, predplatené transakcie prostredníctvom zahraničných subjektov pod ich kontrolou.
(tasr)