BANSKÁ BYSTRICA, BRATISLAVA – Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR na psychiatriu a jeho krajskí kolegovia odmietajú júlové rozhodnutie Všeobecnej zdravotnej poisťovne neuhrádzať osobám závislým od alkoholu týždňové posilňovacie liečby.
Podľa nich táto liečba znižuje recidívu pitia na polovicu. Na stretnutí hlavných odborníkov na psychiatriu odznela ich požiadavka, aby sa pacientom vykryli až tri tieto liečby v prvom roku po absolvovaní základnej liečby. Informoval o tom hlavný krajský odborník na psychiatriu v Banskobystrickom kraji a primár Psychiatrickej ambulancie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Ludvík Nábělek.
„Celosvetovým trendom je dispenzarizácia pacienta na tri roky, tie sú totiž potrebné na akú-takú stabilizáciu. Alkoholizmus je podobne ako cukrovka alebo onkologické ochorenie celoživotná diagnóza, čo je pre poisťovne finančne náročné. Napriek tomu by sa mal štát na liečbe a resocializácii, ale aj posilňovacej liečbe zúčastňovať a to platí aj pre poisťovne,“ povedala nám dlhoročná terapeutka Františka Orgonová. Podľa nej existuje niekoľko modelov vrátane spoluúčasti pacienta.
V USA napríklad hradia poisťovne všetky druhy liečby do dvoch rokov abstinencie, potom nasleduje spoluúčasť pacienta. „Bolo by však nerozumné vyraďovať pacientov a nechať všetko na ich bedrách.
Návrat alkoholika alebo iného drogovo závislého do spoločnosti je ekonomickým prínosom.“ Po troch rokoch z pacientov s liečbou v Banskej Bystrici abstinovalo 47 percent, z pacientov bez liečby len jedna pätina.
Ako Nábělek zdôraznil, vyliečený alkoholik sa vie opäť zapojiť do pracovného procesu a na poistnom vráti poisťovni vložené náklady. Výpočty terapeutov, ktoré boli prezentované na protidrogovom fóre v Petržalke, hovoria o tom, že vyliečený narkoman znamená vo verejných financiách po piatich rokoch až trojnásobný návrat investície do liečby.
Odhaduje sa, že v SR má potenciál podľahnúť alkoholu 200- až 500-tisíc ľudí.
ATTILA LOVÁSZ, sita