
FOTO – REUTERS
BRUSEL – Uctenie si pamiatky Európskeho spoločenstva pre uhlie a oceľ (ESUO), ktoré sa považuje za základný kameň európskej integrácie, sa včera v Bruseli takmer nevyhlo faux pas. Pri slávnostnom ceremoniáli zániku spoločenstva si jeho organizátorka zúfala: „Novinári prišli, ale kde sú ostatní pozvaní?“
Šéf Európskej komisie trpezlivo čakal takmer pätnásť minút na chodbe, len aby organizátori mali čas nahnať dav bruselských úradníkov na obrad pred budovu Európskej komisie. Keďže ani to nestačilo na dôstojné obklopeniu vlajky ESUO, prosili predstavitelia komisie novinárov, aby niektorí z nich opustili svoj tradičný hlúčik za kamerami a pridali sa k úradníkom. Mnohí z nich vyhoveli, a tak asistovali Prodimu pri slávnostnom sťahovaní vlajky zaniknutého spoločenstva.
Dôvodom osláv bol zánik zmluvy o založení ESUO, ktoré bola označované ako montánna únia. Začiatkom 50. rokov ESUO odštartovalo proces európskej integrácie, ktorý dnes dospel až k jednotnej mene a prehlbuje sa ďalej v politickej, obrannej a sociálnej rovine.
Zmluvu o založení ESUO podpísali v roku 1951 v Paríži Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, Belgicko a Luxembursko a vstúpila do platnosti 25. júla 1952. Krok inicioval vtedajší francúzsky minister zahraničia Rober Schuman s cieľom zabrániť ďalšiemu krvipreliatiu v Európe.
Vychádzal z presvedčenia, že viesť vojnu môže jedine ten, kto voľne nakladá so základnými strategickými surovinami, vtedy uhlím a oceľou. Nadnárodné riadenie ESUO Radou ministrov pod kontrolou poslancov a európskej justície sa podľa všetkého osvedčilo. Svedčí o tom to, že režim sa postupne rozšíril na ostatné tovary, dnes už v pätnástich štátoch. ESUO splnilo svoj hlavný cieľ, teda posilnilo mier, stabilitu a zmierenie v povojnovej Európe spojením dvoch priemyselných odvetví.
Vlajku ESUO so šiestimi bielymi hviezdami včera nahradila vlajka Európskej únie s dvanástimi žltými hviezdami. „Jednoducho vyššia berie,“ komentoval obrad jeden z novinárov. (čtk)