BRATISLAVA – Štát sa vzdal myšlienky vybrať dodávateľa pre štátnu pokladnicu vo verejnej súťaži. Podľa agentúry SITA, ktorá sa odvolala na nemenovaný zdroj z ministerstva financií, si namiesto toho zvolil cestu menej náročného a aj menej transparentného spôsobu verejného obstarávania.
Zvolenou metódou verejného obstarávania je rokovacie konanie bez zverejnenia. Tento spôsob sa uplatňuje pri menej kapitálovo náročných investíciách, čo však nie je prípad štátnej pokladnice. Za ňu zaplatí štát dodávateľovi viac ako jednu miliardu korún.
Transparency International Slovensko to nepovažuje za vhodnú metódu pre taký dôležitý projekt. „V porovnaní s verejnou súťažou je to dosť veľký rozdiel. Rokovacie konanie je jednoduchšie a aj menej transparentné,“ upozornila Emília Sičáková-Beblavá.
Keďže ministerstvo financií včera nebolo schopné informovať o dôvodoch zmeny tendra oficiálnou cestou, novinári boli odkázaní na nemenované zdroje. Podľa nich je dôvodom novej metódy čas. Už v máji vznikla rozpočtová organizácia Štátna pokladnica a od januára má začať napĺňať svoj zmysel, teda riadiť verejné rozpočty a obsluhovať účty štátnych organizácií. Ministerstvo mohlo buď požiadať parlament o zmenu termínov v zákone, alebo urýchliť výber dodávateľa novou metódou. Vzhľadom na predvolebnú nefunkčnosť parlamentu si vybralo druhú možnosť.
Tender na štátnu pokladnicu sa však začal už pred viac ako pol druha rokom. Zúčastnili sa na ňom dve firmy – Hewlett Packard a Siemens Business Services. Od začiatku bola súťaž charakteristická podozreniami z korupcie a klientelizmu. Neštandardný priebeh tendra sa prejavil aj v jeho výsledkoch – mal päť kôl, štvornásobného víťaza (Hewlett Packard) a dve súťažné komisie. Vždy po vyhlásení víťaza bol výsledok tendra zrušený – na základe rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý väčšinou vyhovel námietke porazeného Siemensu.
Sičáková-Beblavá z Transparency International považuje tender za ukážku neschopnosti pripraviť kvalitnú a transparentnú súťaž: „Som zvedavá, čo sa stalo s pracovníkmi, ktorí ju za taký dlhý čas nedokázali dotiahnuť do konca,“ zdôraznila.
Rokovacie konanie bez zverejnenia sa začne výzvou potenciálnych dodávateľov na predloženie ponúk. Bude sa nimi zaoberať komisia, ktorá lepšiu ponuku odporučí na schválenie ministrovi financií. Potom má oslovený dodávateľ navrhnúť zmluvu so štátom. Výsledok konania by mal byť známy do konca augusta.
Hoci ministerstvo financií pozvalo na rokovacie konanie dve menované firmy, záujem prejavila aj tretia – IBM.
„Nevieme si vysvetliť, prečo ministerstvo financií nepripustilo našu spoločnosť do ďalšieho výberu,“ napísal v liste ministrovi generálny riaditeľ IBM Slovensko Boris Kekeši. IBM rovnako ako Siemens alebo Hewlett Packard prešlo predkvalifikačným kolom v roku 2001 a ministerstvo potvrdilo, že spĺňa všetky kritériá. Ministerstvo vylúčenie IBM zatiaľ nijako nezdôvodnilo.
JURAJ JAVORSKÝ