. Preto je dôležité, aby sa v organizácii prezentovalo vzdelávanie ako možnosť na rozširovanie svojich schopností z odboru a príležitosť neustále zvyšovať vlastnú konkurencieschopnosť na trhu.
Z výskumu spoločnosti International Data Corporation, ktorý bol iniciovaný a sponzorovaný firmami Cisco Systems, Galton Technologies, Hewlett-Packard, Intel a Oracle vyplýva, že certifikácie v oblasti informačných technológií majú významný pozitívny efekt na zvyšovanie produktivity práce najmä v prostredí sofistikovaných výpočtových systémov založených na architektúre klient/server. „Štúdia vychádzala zo vzorky 253 riadiacich pracovníkov, ktorí zastávali vedúce funkcie v oddeleniach informačných systémov (OIS). OIS boli vybrané v spoločnostiach, ktoré majú viac ako 100 zamestnancov.
Všetky respondované firmy pracujú s výpočtovými systémami, ktoré sú postavené na architektúre klient/server. Firmy boli vyberané z najrôznejších priemyselných odvetví, respektíve s rôznym predmetom podnikania,“ vysvetľuje Peter Gallo zo spoločnosti CIT, ktorá túto štúdiu sprístupnila. Respondenti boli rozdelení do dvoch kategórií: zástancovia certifikácie (certification supporters –CS) a tí, ktorí vo všeobecnosti certifikačné procesy nepodporujú, ani nevyžadujú certifikáciu od svojich zamestnancov a neinvestujú finančné prostriedky do ich vzdelávania (certification non-supporters –CNS).
V respondentskej vzorke boli CS ku CNS v pomere 2:1. Podľa analýzy návratnosti certifikačných nákladov sa náklady vynaložené na certifikáciu zamestnanca vo firme vrátia už za 9 mesiacov. „Každá organizácia by teda mala mať jasne formulované požiadavky na kvalifikáciu a nové schopnosti a zručnosti zamestnancov. Cieľavedomým a plánovaným postupom je potrebné vytvoriť u zamestnancov taký vzťah k vzdelávaniu ako k príležitosti zlepšiť si svoje profesionálne schopnosti. U zamestnancov by vzdelávanie malo byť chápané ako hodnota, ktorá im v nestálom prostredí súčasného sveta práce vytvára väčší predpoklad udržať, prípadne zlepšiť si svoje pracovné pozície,“ hovorí na záver Peter Gallo zo spoločnosti CIT.