
Zlatý slovenský štvorkajak v cieli. Prvý v lodi sedí Richard Riszdorfer. FOTO – REUTERS
Naše štvorkajaky na kontinentálnom šampionáte cez víkend v Szegede vyhrali všetko, čo sa dalo. Komárňanská posádka Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača, klubovo z ŠKP Bratislava, excelovala na polkilometri a kilometri. Kvarteto trenčianskej Dukly Rastislav Kužel, Ladislav Belovič, Martin Chorváth a Juraj Lipták zasa na dvojstovke. Český tréner nemeckých kanoistov Josef Capoušek po tomto úspechu blahoželal slovenskému šéftrénerovi Pavlovi Blahovi aj s jednoduchou otázkou – ako to robíte? A nečakal na odpoveď, lebo ju pravdepodobne pozná. Slovenská kanoistika dokáže vyťažiť maximum z podmienok, ktoré má a ktoré iste nie sú lepšie než nemecké.
Úžitok domácej konkurencie
Pavel Blaho pripustil, že na juh Maďarska odchádzal trochu nervózny. Načo tajiť, do „štvoráku“ s bratmi Riszdorferovcami, Vlčekom a Bačom vkladáme dlhodobé nádeje so šťastným koncom na aténskej olympiáde 2004. Chlapci absolvovali šesťtýždňové sústredenie v coloradskom stredisku amerických olympionikov a pred šampionátom to dobre nevyzeralo. „Navyše, išli obhajovať zlato a striebro z vlaňajška, súperi si dávali pozor,“ vysvetľoval tréner isté riziká s doteraz nepoznaným modelom prípravy. „Nakoniec sa táto cesta ukázala správna. Pracovný objem počas dlhých mesiacov sa odzrkadlil. Pravda, nerátal som s takými suverénnymi prvenstvami, podotýkam, oboch štvorkajakov. Je skvelé, že máme takú domácu konkurenciu,“ hovoril tréner. Pripomenul, že v silných kanoistických krajinách, napríklad Maďarsku či Nemecku, práve z vnútorných súbojov vyrastajú majstri.
Sezóna bez oddychu
V kanoistike niet oddychu. Rok čo rok je európsky i svetový šampionát. Vlani náš štvorkajak po európskom zlato-striebornom Miláne dosiahol na majstrovstvách sveta v Poznani bronz. A v štvorkajakoch je konkurencia, aspoň podľa krajín, na oboch šampionátoch totožná. „Do konca augusta, keď sa v Seville uskutočnia majstrovstvá sveta, niet oddychu. V Szegede sme dosiahli výborný výsledok, hodnotím ho triezvo, lebo život rýchlo napreduje. Na svete je osem až deväť vyrovnaných štvorákov. Bielorusi napríklad hladko vyhrali Svetový pohár v Duisburgu, v Szegede si ani neťukli. Keď s nami vlani Nemci prehrali, ihneď zvolali celú elitu na sústredenie do Berlína,“ naznačil budúce dni slovenský tréner aj preto, že veľmi dobre pozná schopnosti trénera Capouška.
P. Blaho potom predstihol celý rok. „V Szegede sme mali vo finále v ôsmich olympijských discplínach z dvanástich zastúpenie. Máme síce dobrých kajakárov, v ich disciplínach sa Nemcom vyrovnáme, ale iba jednu kajakárku Marcelu Erbanová a slabinu v kanoe. Kvalifikácia do Atén bude drsná. Z Európy pôjde iba šesť najlepších lodí. Bude to boj.“
Kajakárske svetové rekordy
Juraj Bača v Szegede triumfoval po druhý raz. Pred štyrmi rokmi vyhral majstrovstvá sveta v dvojkajaku spolu s Michalom Riszdorferom (obaja sú ročník 1977). Richard Riszdorfer a Erik Vlček (obaja ročník 1981) sa vtedy prizerali z brehu, aby neskôr získali zlato na juniorských MS. Vlani sa oba deblkajaky spojili.
„V tejto sezóne sme urobili veľký pokrok v tímovej spolupráci. Nielen na vode. Určili sme si priority a ciele. Už žiadne špekulovanie o dvoj- či štvorkajaku. Rozhodli sme sa pre to druhé,“ hovoril Juraj Bača. Študent psychológie potvrdil nezvyk na americkú prípravu. „Sprvoti sme aj hromžili. Ale po reaklimatizácii sa ukázala jej užitočnosť.“
Vďaka patrí divákom
Štvorkajak je, prirodzene, najrýchlejšia kanoistická loď, veď zaberajú štyria. Slováci dosiahli v Szegede de facto svetové rekordy – na kilometri 2:51,446 min, na polovičnej trati 1:19,650. Sú vôbec prvým štvorjakakom, ktorý to stihol pod 1:20 min. „Porovnávať časy v kanoistike je iba orientačný ukazovateľ, všade sú iné podmienky. Vedel som, že na päťstovke sme úžasne rýchli. Stále však máme na mysli, že olympijský je kilometer,“ pripomenul komárňanský vodák.
Szegedský kanál je upraveným riečnym korytom s pekným prírodným koloritom. Pretekári mali šťastie na ideálne teplú vodu a priaznivý vietor do chrbta. „Isteže, aj to prispelo k dosiahnutým časom, nás ale špeciálne potešilo iné. Maďarské obecenstvo na kanoistike sa hlučnosťou rovná futbalovému, odbornosťou je najlepšie na svete. My sme zdolali na oboch tratiach práve domácu loď. Napriek tomu sme zožali potlesk a asi stovka našich fanúšikov z Komárna, možnože aj odinakiaľ, miestami prekričala stonásobnú maďarskú presilu. Našim priaznivcom musím poďakovať,“ priam si vyžiadal vety na záver Juraj Bača. Včera mal voľno, ako každý pondelok v sezóne. Oddnes pôjde všetko tak, akoby sa v Szegede nič nestalo.
PETER FUKATSCH