
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
a počúvať monotónny hlas sprievodcu tiež nie je vždy to pravé.
Ale časy, keď sa po večeroch rozprávali príbehy, ktoré v sebe niesli aj kúsky reálnej minulosti, sú nenávratne preč.
Ako teda rozprávať o histórii čo najobjektívnejšie a tak aby toto rozprávanie zaujalo ľudí?
So zaujímavou myšlienkou prišiel Poliak Marek Stokowski z Malbork Castle Museum. „Táto šesťsto rokov stará pevnosť znamená pre Poliakov aj pre Nemcov dobré aj zlé spomienky so silným citovým podtónom,“ hovorí Marek Stokowski. „Ročne túto pevnosť navštívi okrem iných turistov asi 70 – tisíc Nemcov a mnoho Poliakov. Chceli sme preto využiť záujem ľudí o historické miesta aj tak, aby sme sa trošku lepšie spoznali. Samozrejme viem, že takto nezmením svet, ale prečo nezmeniť miesto, ktoré je synonymom bojov, na miesto medzikultúrnych stretnutí?“
Pán Stokowski sa teda rozhodol ponúknuť ľuďom niečo iné ako klasické prehliadky. Spolu s kolektívom študentom, ktorí sa každý týždeň stretávajú na tomto mieste v rámci Historického klubu mladých, pripravil niekoľko nezvyčajných akcií. A tak si na Malborskom zámku hrajú mladí ľudia vzájomne divadlo, ktoré dopĺňa výklad dejín, poriadajú kostýmové aj kulinárne výlety do konkrétnych okamihov minulosti.
„Ale mojím skutočne najobľúbenejším je projekt, ktorý sme nazvali Filmovanie histórie,“ vysvetľuje Stokowski. Tieto workshopy, počas ktorých mladí ľudia pracujú na filme, trvajú dva-tri dni a študenti si pripravia všetko sami: námet, scenár, kostýmy, sami režírujú aj nakrúcajú film. Celý projekt je spojený so zámkom: študenti bývajú priamo na zámku a tam sa odohráva aj filmové rozprávanie. „Takto sa o tomto mieste a jeho histórii naučia oveľa viac, ako keby boli iba poslucháčmi. A môžem vám povedať, že ich to aj oveľa viac baví.“ (gal)