Eoin Colfer od tejto jari, kedy vyšiel prvý Artemis Fowl, zarobil na autorských honorároch sedemstotisíc libier. FOTO - AP
Eoin Colfer a jeho Artemis Fowl, agent 007 v Ríši víl. FOTO - ARCHÍV
S Harrym Potterom je niekedy porovnávaný írsky výrastok Artemis Fowl, ktorého príbehy obsadili popredné rebríčky amerických a britských bestsellerov a vďaka prekladu, ktorý vydalo české vydavateľstvo Albatros, sa dostáva aj k našim čitateľom.
Hovorí sa, že Íri sú skvelí vo vymýšľaní svojej minulosti. Možno práve preto nemajú svojho Tolkiena a vlastne žiadneho autora fantasy. Fantasy je na tomto ostrove školským predmetom: dejiny Írska.
Ír Eoin Colfer nie je teda autorom fantasy. Naopak: kniha bývalého učiteľa základnej školy dala írskemu dejepisu zopár veselých frčiek do nosa. Napríklad, mýtická Tara je tam akousi zázračnou benzínovou pumpou, zavalenou zahraničnými turistami. Eoin Colfer sa pred mýtmi veľmi neskláňa.
Kto sa zoznámi s dejom jeho v poradí siedmeho románu Artemis Fowl, okamžite má v hlave paralelu: Harry Potter! Celý svet už takmer túži po nejakom jeho slušnom konkurentovi. A ten sa ponúka akoby sám od seba: dobrý a zlý čarodejnícky učeň ako Beatles a Rolling Stones. Doktor Potter a Mister Fowl.
Tínedžer Artemis je výhonkom starej írskej dynastie, ktorá už má svoje najlepšie časy za sebou. Otec zmizol, lebo sa hlúpo zaplietol s ruskou mafiou, matka sa z toho nervovo zrútila a Artemis má veľa práce so zachraňovaním rodinnej cti. Má síce ešte len dvanásť, ale je vďaka butlerovi veľmi akcieschopný. Artemisov plán: ukradnúť elfské zlato, na existenciu ktorého žiadny normálny človek neverí. Zlý úmysel z neho urobí zlého čarodejníckeho učňa, ale tým sa celá podoba s Harrym Potterom už končí. Keby bol Harry Potter John Wayne, Artemis Fowl by bol Lucky Luke.
Nečudo, že mýtické postavy, ktoré obývajú román Eoina Colfera, sú hlavne smiešne. Všetky tieto bytosti, ktoré oživujú krajinu írskej duše rovnako ako ich katolícki martýri a volajú sa Leprechauni, Bancheeovia alebo Pookovia, celý takzvaný tichý ľud Shefrov znovunájdeme, len pod bežnejšími menami, v Colferovom románe. Tu vystupujú ako tvory z mäsa a kostí, zbavené svojej mystickej veľkosti. Artemis Fowl je karneval trollov. Írske ságy sa zmenili na sitcom.
V čom je vtip? V náskoku technikou. Eoin Colfer svoje mystické postavy vyzbrojil nielen ľudskými protézami - v Artemisovi Fowlovi žije „tichý ľud“ spokojne pod zemou vo svojej metropole Haven. Všetko je digitalizované a na atómový pohon.
Elfi, kentauri a trpaslíci, čo žijú pod zemou, žijú rovnako neuroticky ako ľudia nad nimi. Colfer nám predvádza kleptomanov, paranoikov, kariéristov a - v druhej hlavnej postave, policajtke Holly Short, samostatnú excentrickú jemne strelenú modernú ženu. V istom bode to celé prestáva súvisieť s Tolkienom a pripomenie nám Iana Fleminga. Podzemský šéf techniky Foaly, poločlovek, polokôň, je priama výpožička z Jamesa Bonda, tichý pozdrav slávneho Q.
Nie, s Harrym nemá Artemis Fowl nič spoločné, opakuje jeho autor novinárom rezignovane teraz, keď sa Hollywood chystá Artemisa sfilmovať. Vie, že jeho vyhlásenia už nevyvrátia nedorozumenie, ktorého sa všetci dnes dožadujú.
EDWIN GRASSMEIER