
Komédia na plač aj smiech - v Chaplinovom nemom filme The Kid z roku 1921 sa tulák láskyplne stará o sirôtku (Jackie Coogan). FOTO - AP
LONDÝN, BRATISLAVA – Britská vláda nedávno zverejnila svoje tajné dokumenty, z ktorých vyplýva, že Spojené štáty v päťdesiatych rokoch intervenovali proti tomu, keď sa Briti rozhodli pasovať do rytierskeho stavu superhviezdu nemého filmu Charlieho Chaplina.
Charlie Chaplin sa narodil v Londýne, roku 1889. No Spojené štáty, v ktorých štyridsať rokov - do roku 1952 - žil, vzniesli proti Chaplinovi vážne morálne výhrady, ktoré spočívali v tom, že Chaplin sa dvakrát roku 1918 a roku 1924 oženil so šestnásťročným dievčaťom. Nasledovali ďalšie manželstvá a z iného vzťahu zasa spor o otcovstvo dieťaťa. Okrem toho ho roku 1953 obvinil daňový úrad z krátenia daní a zakázal mu pobyt v Spojených štátoch. Bolo to za McCarthyho éry, Chaplin upadol do nemilosti a dostal sa na zoznam ľudí „s komunistickými sklonmi“. Vo svojich dokumentoch mal záznam, že je pre tieto svoje sklony „neobľúbený“.
Za rytiera ho povýšili až dvadsať rokov po diplomatickom spore o jeho „romantický a politický životný štýl“. Bolo to roku 1972, keď už žil vo Švajčiarsku. Britský veľvyslanec vo Washingtone, lord Cromer, už vtedy napísal: „Od roku 1956 sa všeličo udialo. Chaplinov súkromný život a jeho politické postoje patria minulosti.“ No jeho „vynikajúce herecké umenie a mimoriadny umelecký príspevok do dejín filmu v ich ranom období sú dostatočným dôvodom na to, aby sa mu dodatočne dostalo patričných pôct,“ odporúčal lord Cromer.
A tak Chaplina dva roky pred smrťou povýšili do šľachtického stavu a stal sa z neho Sir. (puk)