
Španielska ministerka zahraničných vecí Ana Palaciová sa v Rabate stretla s marockým kolegom Muhammadom Benaissom, aby prerokovali budúcnosť ostrova Perejil. FOTO-REUTERS
, ktorú v sobotu popoludní vlády v Madride a Rabate dosiahli po sprostredkovaní amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella.
Španielsko a Maroko sa dohodli, že stredomorský ostrov Perejil sa znovu vráti do stavu, v ktorom bol pred „inváziou“ dvanástich marockých vojakov 11. júla. V praxi to znamená, že tak Maročania, ako aj
Španieli nemajú nárok na vojenské využívanie ostrova veľkého asi ako futbalové ihrisko.
Stretnutie ministrov sa skončilo už okolo jednej hodiny popoludní. Ešte pred začiatkom rokovania podpredseda španielskej vlády Mariano Rajoy vyhlásil, že šéfovia diplomacií sa sústredia výhradne na ostrov Perejil. V Rabate tvrdili opak.
Príslušní marockí predstavitelia vyhlasovali, že chcú stretnutie so Španielmi využiť aj na to, aby „sa prerokovali všetky konfliktné oblasti medzi oboma krajinami“. Ide teda aj o nezhody v rybolove, ilegálnom prisťahovalectve či správe severoafrických španielskych enkláv Ceuta a Melilla, kde sa obe krajiny nevedia dohodnúť už niekoľko rokov. Španielska agentúra EFE citovala zdroje, podľa ktorých sa včera ale nepodpísala žiadna dohoda.
Pre rozhlasovú stanicu COPE vicepremiér Rajoy dodal, že Madrid nie je ochotný Maročanom ustupovať a prijímať ďalšie podmienky pre správu ostrovčeka Perejil: „Jednoducho im povieme nie.“ Ostrov, ktorý má iba minimálny strategický význam, sa musí podľa neho spravovať tak, ako sa „spravoval počas uplynulých 40 rokov“.
Tým povedal, že žiadna krajina nemá nárok Perejil vojensky obsadiť ani ho vojensky využívať. Pripomenul, že túto nepísanú dohodu Maročania porušili ako prví.
Na ostrove Perejil sa v súčasnosti nenachádza žiadna zástava. Približne 80 španielskych legionárov sa z ostrova stiahlo v sobotu večer, pričom si so sebou vzali všetky vlajky. Marocké zástavy odstránili už v stredu minulý týždeň, keď z ostrova vytlačili tucet marockých vojakov.
JURAJ TOMAGA, Madrid