
Berlusconi vládne tvrdou rukou. Zatiaľ premiérskou. FOTO - REUTERS
Talianov šokoval, keď vyhlásil, že odstúpi z postu premiéra, aby sa stal prezidentom. Ale len vtedy ak sa právomoci a vplyv tohto postu zmenia na francúzsky štýl - silná hlava štátu, ktorú budú ľudia voliť priamo.
„Ak zavedieme inštitučnú reformu a ak vládnuť štátu znamená stať sa prezidentom republiky, tak sa obetujem. Ak ostane v platnosti súčasný systém, v roku 2006 budem opäť kandidovať na post premiéra na ďalších päť rokov,“ povedal.
Obavy ľavice
Berlusconi tak reagoval na slová koaličného partnera a predsedu strany Ligy Severu Umberta Bossiho. Ten verí, že parlament do roku 2006 schváli volebnú reformu. „Berlusconi bude prvým prezidentom, ktorého si ľud zvolí priamo,“ povedal.
Doteraz skôr symbolický post otca národa má byť podľa mediálneho magnáta posilnený. Prezident by mal podľa jeho predstáv rozpúšťať parlament a zostavovať vládu.
Ľavica sa obáva a kričí na poplach: „Taliansku by nemal vládnuť „Svätý Silvio Banana,“ napísala La Republicca.
„Premiér má na politiku a demokraciu názor biznismana,“ povedal Gavino Angius, šéf ľavicových demokratov v senáte pre milánsky denník Corriere della Sera. „Vyhlasuje sa za kandidáta na najvyššiu možnú pozíciu, aby mohol ešte viac koncentrovať moc a dosiahnuť vlastné ciele.“
Posledný bol Mussolini
Posledným politikom s rozsiahlymi právomocami bol v Taliansku Benito Mussolini. Berlusconi teraz tvrdí, že nový systém je potrebný, aby sa skoncovalo s politickou nestabilitou, ktorá má za následok bleskové striedanie vlád. „Zavedenie priamej voľby hlavy štátu je nutnou reformou. Vlády počas posledných 50 rokov vydržali priemerne jeden rok,“ pripomína premiér.
Analytici súhlasia, že politický systém potrebuje reformu. Nezhodujú sa, či je Taliansko vhodným adeptom na francúzsky model, ktorý pre seba navrhol Charles de Gaulle. Kritici už upozorňujú, že návrh by poskytol priveľkú moc magnátovi, ktorý priamo či nepriamo ovláda 90 percent televízie v krajine, kde sa často stáva, že vláda, parlament a súdy majú k sebe až príliš blízko.
Tvrdá ruka
Od volebného víťazstva v máji 2001 uplatňuje Berlusconi pri ovládaní kabinetu a parlamentu železnú ruku. Zásadne sa líši od jeho predchodcov, ktorí boli dlho rukojemníkmi rozštiepených koaličných partnerov a záujmových skupín, akými sú odbory a veľké podniky.
Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšina Talianov by privítala, aby prezidenta volili ľudia priamo a nie parlament. Súčasný prezident Carlo Azeglio Ciampi navrhovanú zmenu zatiaľ nekomentoval.
Kritici obvinili Berlusconiho, najbohatšieho muža Talianska, z megalománie a z toho, že sa snaží uniknúť starším obvineniam z korupcie, ktoré sa s ním ťahajú ešte z obdobia keď sa venoval podnikaniu. Ak by bol aj hlavou štátu, sudcom by sa vyšetrovalo ešte ťažšie ako doteraz. (mch, reuters)