
Expremiér Viktor Orbán na poslednej medzinárodnej tlačovej konferencii pred odovzdaním funkcie novému premiérovi. FOTO - TASR/EPA
Pre stranu Fidesz expremiéra Viktora Orbána sú však volebné podvody najobľúbenejším, ak nie jediným vysvetlením, prečo prehrala voľby. Z neho štartuje hnutie grass-root občianskej pravice - zvláštny prepletenec extrémizmu a konzervativizmu - a vyráža do politického boja. Cieľom je vytvoriť hnutie, ktoré „je schopné riadiť a organizovať život krajiny, keď treba, tak hoci aj v protiklade s vládou“ - zopakoval vo víkendovom rozhlasovom interview Orbán.
Z médií by sa mohlo zdať, že maďarská politika na začiatku uhorkovej sezóny neposkytuje dostatok tém: hovorí sa o najmenších detailoch likvidácie hlasovacích lístkov. Kde, o ktorej hodine, kto a kam preniesol hlasovacie lístky, koľko sa ich zlikvidovalo a akým spôsobom. V skutočnosti je to naopak. Rozruch okolo likvidácie signalizuje pokračovanie horúceho politického leta.
Cez víkend sa v mestách a obciach rotačky rozbiehali pomaly. Zato včera skartovacie stroje, kotly alebo niekde dokonca recyklovacie zariadenia pracovali naplno.
Kým opozícia hovorí o spustení „socialistickej rotačky“ volebná komisia tvrdí, že všetko prebehlo podľa predpisov. Podľa zákona mali byť zlikvidované od 20. do 22. júla.
Po druhom kole sa z 7993 obvodov nepočítalo druhýkrát len v 444. Všetky právne sťažnosti súdy prešetrili. Celoštátna komisia ale zistila pri hlasovaní len jedno jediné porušenie predpisov - keď istý občan v Balatonvilágosi volil dvakrát.
Rozdúchavať dojem neregulárností sa preto dá len na základe jediného faktu: sťažností ešte nikdy nebolo tak veľa. Aj o to sa ale postaral Fidesz. Už po prvom kole vytvorili tzv. stredisko a telefónnu linku demokracie, kde mali občania nahlasovať svoje sťažnosti. Urny vraj neboli dobre zalepené a voličom s trikolórami často neopečiatkovali lístky.
Mládežnícka organizácia Fidelitas začala zbierať podpisy, opozícia v parlamente žiadala zmenu zákona, ktorý nariaďuje likvidáciu lístkov. Skupina Svedomie 88, ktorá má podľa denníka Magyar Hírlap radikálne pravicové korene, protestuje pred parlamentom, jej šéf Imre Kocsis drží hladovku.
Akcie podporuje Zväz pre národ na čele s Orbánom, ktorý v máji založilo 16 intelektuálov. Toto občianske združenie komentovalo vyvrcholenie protestov 4. júla blokádou mostu v Budapešti vyhlásením, že „vláda demokratickými prostriedkami uplatňuje skrytú diktatúru, proti ktorej sa parlamentnými prostriedkami nedá protestovať“. Vyhlásenie veľmi dobre vystihuje, ako zle sa Orbánova pravica cíti v úlohe opozície, ktorá jej pripadla po voľbách.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ