Stĺpec vpravo
Nadpis je tunak, aha
Nejaký text, po ktorom budú nasledovať odrážky. Budú aspoň tri
Odrážka 1
Tu bude nejaký textOdrážka 2
Tu bude nejaký textTretia odrážka bude o trošku dlhšia
Šedý text, v ktorom len niečo dodáme. V zásade nič dôležité.
Foto: SME.sk
Ste exminister, ktorý aj napriek tomu, že už je dlho mimo politiky, je stále pre viacerých postrachom. Aj po tých rokoch sa stále spomína Zajacova reforma, pre ktorú ste ešte stále neobľúbený. Aký je to pocit?
„Do politiky som vstupoval ako nezávislý s podporou Aliancie nového občana. Chcel som realizovať zmeny, ktoré sme s Petrom Pažitným pripravili. Vydali sme Modrú knihu, kde bolo všetko, čo treba v zdravotníctve zmeniť. Potom Bielu knihu, kde bol napísané, čo sa musí v ktorých zákonoch zmeniť. Zmeny sa dotkli všetkých. Podcenili sme však schopnosť populistov ľudí strašiť. V roku 2003, keď sme chceli oddlžiť lekárne po skrachovanej poisťovni Perspektíva, lekárnici vyvolali štrajk.“
Nepopulárne boli aj poplatky, ktoré ste zaviedli.
„Bola to voda na mlyn vtedajšiemu nádejnému politikovi Robertovi Ficovi. Za 20 a 50 korún bol schopný vytvoriť atmosféru nenávisti a nevraživosti, čo sa mu darí dodnes.“
A aký je to pocit byť nenávidený po toľkých rokoch?
„Dobrý. Pri reforme sme do zákonov napísali 238-tisíc slov. Tie dodnes platia. Aj vláda Roberta Fica aj táto vláda tam vložili tak 500 slov. Nie som istý, či boli najrozumnejšie.“
Minister Ivan Uhliarik robí mnohé veci, ktoré ste navrhovali vy. Chce transformovať nemocnice, robí niektoré kroky aj pri lekárňach. Robí to dobre?
„Rozhodne to robí lepšie ako predchádzajúci dvaja ministri.“
Toto je príklad avíza v texte.
To nie je ale odpoveď.
„Robí to rozpačito, pomaly a nerozvážne. Minister Uhliarik musí dokončiť transformáciu nemocníc, ktorú sme začali. Náš najväčších koaličný partner to však v roku 2006 odmietol v rámci predvolebných kortešačiek.“
Avízo na fotogalériu. Vložte popis, zmeňte foto a upravte odkaz
Pozrite si fotogalériu >>
Prečo to vtedy Mikuláš Dzurinda odmietol?
„Po februári 2006, keď sa rozpadla vláda, všetci koaliční poslanci hovorili, že 20-korunové poplatky nechceli. V kampani odvolávali to, čo štyri roky robili. Zrejme sa Dzurindovi zdalo, že bude úspešnejší, keď to zastaví. Rovnako aj transformáciu. Dlhy, ktoré majú nemocnice teraz a musia sa odstraňovať pôžičkami a stabilizáciami, sú dlhy, ktoré tam možno nemuseli byť.“
Avízo na komentár. Zmeňte fotku, upravte popisok a vložte korektný odkaz na komentár.
Povedali ste, že je Uhliarik rozpačitý a ťarbavý. V čom?
„Máme pätnásty mesiac vládu a robíme len to, čo bolo treba robiť v prvom či druhom mesiaci. Na ministerstve má ľudí, ktorí vedia, čo treba (poradcom Uhliarika je napríklad aj bývalý poradca Zajaca Tomáš Szalay, pozn. red.). Niektoré veci sa robia úplne zbytočne, lebo v zákonoch sú. Veľa času venuje úprave zákona o rozsahu, teda tomu, či lekár môže vyberať poplatky, alebo nie, ale to už v zákonoch je.“
1. Ďalšie otázky
Chýba však nariadenie vlády, ktoré to musí upraviť.
Stĺpec vľavo
Nadpis stĺpca
text je tu
Odrážka 1
Odrážka 2
Foto: Tomáš Benedikovič
„Áno, ale to mohlo byť do troch týždňov. Dodnes nemáme definovaný nárok pacienta. Teda to, čo môže byť hradené zo zdravotného poistenia a čo si má doplatiť. Zákony sú schválené. Odobril ich aj Ústavný súd, čo bola veľká porážka Fica. Súd totiž schválil akciové spoločnosti, zisk poisťovní a aj rozsah, pri ktorom sú určité poplatky. Stačí doplniť nariadenie vlády, kde bude, že pri onkologických ochoreniach si pacient nebude platiť ani korunu, ale pri banalite by mala byť spoluúčasť. Nie preto, že chceme týrať pacientov, ale preto, že potrebujeme peniaze na onkologické ochorenia, akútnu či život zachraňujúcu medicínu.“
Takúto koncepciu ste mali pripravenú, ešte kým ste boli ministrom.
„V zákone je prioritný balík, kde si pacient nikdy nesmie priplácať, a neprioritný, kde môže nejakú časť priplácať.“
Ale nefungovalo to, ani keď ste boli ministrom.
„Zákony boli schválené v roku 2004, platiť mali od roku 2005. Pri asi 7300 chorobách pacient nemal platiť nič a asi pri 2500 chorobách z desaťtisíc, ktoré klasifikuje WHO, sa mohlo sčasti platiť. Aby sme to mohli urobiť, potrebovali sme katalógy výkonov a zoznam. Katalógy sme robili asi rok, bolo to komplikované. Hotové boli a v roku 2006 ich Dzurindova vláda schválila. A čo spravil génius Valentovič ako prvé, keď prišiel, keď ešte chodil s mapou, kde je ministerstvo a kde vláda? Zrušil ich.
Hebei, Čína: Turisti kráčajú po Veľkom čínskom múre. (AP/Photo Alexander F. Yuan)
Phengla, India: Vojak pomáha budhistickému mníchovi. (AP/Photo Altaf Qadri)
Ak by ste mohli charakterizovať politikov jednou vetou
Robert Fico.
„Veľkopekár pečených holubov.“
Iveta Radičová.
„Asi dobrá vysokoškolská profesorka.“
Ivan Mikloš.
„Naučil sa, ako chutí moc.“
Mikuláš Dzurinda
„Ten vytvára chuť moci.“
Béla Bugár.
„Jekkyl a Hyde.“
Richard Sulík.
„Veľká šanca, ale neviem, či nejde v Ruskových stopách.“
Ivan Gašparovič.
„Nemáme sa radi.“
Ivan Uhliarik.
„Toho nepoznám.“
Veronika Folentová