veľmocou.
Uvedomili si to aj západné svetové veľmoci. Až donedávna mal Kazachstan podporu Spojených štátov aj medzinárodného spoločenstva. Terčom kritiky sa stal, keď vo štvrtok odsúdil vodcu opozície.
Muchtar Abljazov dostal šesť rokov nepodmienečne a príkaz vyplatiť sumu 3,5 milióna dolárov za údajné zneužitie právomoci v čase, keď bol ministrom energetiky a prírodných zdrojov. Abljazov je jedným zo zakladateľov politickej strany Demokratická voľba Kazachstanu, ktorú v novembri 2001 založili proreformne orientovaní členovia bývalej vlády.
Strana ostro kritizuje prezidenta Nursultana Nazarbajeva a požaduje okrem iného decentralizáciu moci, ochranu súkromného majetku a liberalizáciu médií. Ďalšieho z vedúcich predstaviteľov strany Galymžana Žakjanova zadržali krátko po Abljazovovi na základe rovnakých obvinení. Žakjanov i Abljazov obvinenia zo sprenevery verejného majetku popreli ako pokus umlčať opozíciu.
Prezidenta Nazarbajeva ustanovil za prvého tajomníka strany ešte v roku 1989 Michail Gorbačov. Nazarbajev dokázal národnostne rôznorodý Kazachstan udržať mimo etnických konfliktov, ktoré sa prehnali blízkym Tadžikistanom či Uzbekistanom. Prezident zároveň koncentroval pre seba stále väčšiu moc.
Ústavnými zmenami a referendom si niekoľkokrát predĺžil funkčné obdobie. Nedávno pretlačil zákon obmedzujúci vznik nových politických strán. Najnovšie zatvoril niekoľko televízií a eliminuje najsilnejších politických súperov.
V súdnom spore s 38-ročným Muchtarom Abljazovom mocenská mašinéria využila známe spôsoby zastrašovania. Pred budovou súdu policajti kontrolovali zákaz parkovania „kvôli oprave cesty“. Priaznivcov opozície na noc zadržali na policajnej stanici pre „problémy s cestovnými dokladmi“.
Zahraničným novinárom zakázali vstup do súdnej siene napriek tomu, že proces mal byť verejný. Novinári dostávali výhražné listy. Jeden šéfredaktor dostal balík, v ktorom bola mŕtvola psa bez hlavy. Vzápätí redakcia vyhorela.
Ablajzova nakoniec odsúdili na základe „tajného dokumentu“, s ktorým sa sudcovia oboznámili na schôdzi za zatvorenými dverami, píše kazašský denník Almaty Herald.
Nový zákon o politických stranách zvyšuje minimálny počet členov a nariaďuje pravidelne sa uchádzať o registráciu na úrade. Podľa prezidentových ľudí sa tak posilnia už existujúce politické strany. Kazašskí analytici však nesúhlasia. „Takéto obmedzovanie politických strán smeruje k politickému radikalizmu a terorizmu,“ cituje novinára Sergeja Duvanova denník Almaty Herald.
(zo, reuters, tasr)