Takmer stovku predmetov z viac než 670-tisíc zápaliek vyrobil za 39 rokov šesťdesiatštyriročný Tomáš Korda z Českej Skalice. Čas, ktorý piplavej výrobe doposiaľ venoval, si starostlivo počíta. Zatiaľ to bolo približne 78-tisíc hodín práce, čo je 3250 dní alebo takmer deväť rokov nepretržitej práce.
Väčšiu časť autorovej zápalkovej tvorby si môžu záujemcovia pozrieť do 28. júla v Barunkinej škole v Českej Skalici na Náchodsku. Medzi najpozoruhodnejšie exponáty patria funkčné hudobné nástroje – gitara, mandolína a husle vyrobené zo 6731 zápaliek (na snímke), ďalekohľad aj s posuvným zaostrovaním, replika korintskej vázy či obraz mexickej tanečnice. Na predchádzajúcich výstavách budil podľa Kordu značnú pozornosť obraz nazvaný Z podvedomia. Autor ho vyrobil na základe podkladov amerického úradu pre letectvo a kozmonautiku NASA. Pri pohľade na obraz si môžu návštevníci testovať svoju sústredenosť. Po minúte upretého pohľadu na stred obrazu ho majú odvrátiť smerom na strop či stenu a zamerať sa na jeden bod. Tým dobre sústredeným sa potom začne pred očami objavovať Michelangelov obraz.
So svojím koníčkom Korda začal, keď pracoval ako projektant a potreboval ťažidlo na výkresy, ktoré si nakoniec vyrobil zo zápaliek. Potom nasledovali repliky amerických vesmírnych rakiet. „Písal som vtedy aj do Sovietskeho zväzu, aby mi poslali nejaký plánik, ale neodpovedali. Zato z Houstonu prišiel plánik rakety Saturn 5 veľmi skoro.“
Žiadne zo svojich diel Korda zatiaľ nepredal. Svoju zbierku si cení najmenej na sedem miliónov korún.