. „Na tento problém sme skutočne narazili aj v družstvách aj u samostatne hospodáriacich roľníkov,“ potvrdila nám riaditeľka Okresnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Dunajskej Strede Ilona Patasiová. „Neviem, ako to riešia družstvá, ale možnosť požiadať okresné úrady práce o navýšenie povolených nadčasov o ďalších 150 hodín ročne využívali často a nestačilo to. Slovenskej komore sme to avizovali a vieme o tom, že sa chystajú iniciovať novelu Zákonníka práce,“ povedala nám riaditeľka.
Podľa súkromne hospodáriaceho roľníka, ktorý si neželá byť menovaný, existuje ďalšia možnosť. „Do úvahy sa neberú skutočne odpracované hodiny, ale sa spíše fiktívny výkaz práce a zaplatí sa vyššia hodinová mzda,“ povedal. Upozornil však, že v istých prípadoch to môže byť pre farmára nevýhodné, lebo sa tým zvyšuje priemerný zárobok zamestnanca, z ktorého potom treba vychádzať napríklad pri preplácaní riadnej dovolenky.
„Je to smutné, ale podnikatelia na Slovensku, a poľnohospodári v tom nie sú výnimkou, sa roky prispôsobujú nezmyselným zákonom a roky riešia obchádzaním zákonov to, čo im doslova stojí v ceste nielen za ziskom, ale čo i len za normálnym výkonom svojej práce, svojho podnikania,“ tvrdí súkromný farmár. Podľa jeho názoru sa na Slovensku v sezónnych prácach v poľnohospodárstve jednoducho nedá robiť nič iné, ako obchádzať zákony.
O probléme s dodržiavaním pracovného času vedia aj v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore. „Aj my sme dostali množstvo impulzov z regiónov, naši členovia nás žiadali o pomoc a radu, ako zabezpečiť žatvu,“ povedal na otázku SME predseda SPPK Ivan Oravec. „Rokovali sme v Komore a ja som sa obrátil na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny pána Magvašiho so žiadosťou urýchlene novelizovať Zákonník práce so zakotvením istej výnimky pre zamestnancov v poľnohospodárstve. Odpoveď čakám v pondelok, až potom sa k nej môžem vyjadriť.“ Pri rokovaniach však odznelo, že riešenie existuje aj v rámci súčasne platného Zákonníka práce, Ivan Oravec si však nevie predstaviť, aké.
Zákonník práce, platný od apríla tohto roku, predpisuje maximálny týždenný pracovný čas 40 hodín. Nadčasy umožňuje vo výške 150 hodín ročne (čo priemerný kombajnista či traktorista vyčerpá na začiatku žatvy). Existuje ešte možnosť ďalších nadčasov tiež v dĺžke 150 hodín, ale len s povolením okresného úradu práce a tento limit sa počas sezónnych prác tiež rýchlo vyčerpá. Po lekároch a výkonných umelcoch sú poľnohospodári ďalšou významnou skupinou zamestnancov, upozorňujúcou na nedostatky v Zákonníku práce, týkajúce sa nadčasov. „Budeme žiadať novelu Zákonníka práce hneď, ako bude ustanovený nový parlament vo voľbách,“ povedal nám predseda SPPK Ivan Oravec.
ATTILA LOVÁSZ